Częstochowa: festiwal filmów o "małej ojczyźnie"

Częstochowa: festiwal filmów o "małej ojczyźnie"
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Filmy o przedwojennej Częstochowie, jej dawnych mieszkańcach żydowskiego pochodzenia i urodzonej tam Kalinie Jędrusik znalazły się w programie III Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich, który odbędzie się w weekend w Częstochowie.

Dwudniowe wydarzenie odbędzie się po hasłem "Moja mała ojczyzna", dlatego też - jak powiedział PAP współorganizator festiwalu Krzysztof Kasprzak - wszystkie wyświetlane filmy nawiązują w jakiś sposób do kulturowych i historycznych kontekstów częstochowskiej tożsamości.

DEON.PL POLECA
Pierwszy festiwalowy film to "Kraj mojej matki". "Zdjęcia do tego filmu zostały nakręcone w latach 30. XX w. w wielu miejscach Polski - m.in. w Warszawie, Gdyni, Krakowie, Częstochowie - i pokazują przedwojenne miasta. W naszym mieście pokazano (...) jasnogórski klasztor" - wyjaśnił Kasprzak.

Co ciekawe, film zmontowano dopiero w 1943 r. w USA. "W czasie II wojny światowej Polacy mieszkający za oceanem chcieli przypomnieć światu swój kraj" - powiedział współorganizator i zaznaczył, że narratorką w filmie była Eve Curie - córka polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.

W sobotę w częstochowskim kinie studyjnym OKF Iluzja będzie też można zobaczyć film dokumentalny "Nie odchodź… 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik". Jak przypomniał Kasprzak, ta popularna przed laty artystka urodziła się w dzisiejszej dzielnicy Częstochowy.

Film ten powstał w 1995 r., a udział w nim wzięli m.in. Daniel Olbrychski, Tadeusz Pluciński, Gustaw Holoubek, Agnieszka Osiecka, Edward Dziewoński, Andrzej Łapicki, Alina Janowska, Jeremi Przybora i Krzysztof Kąkolewski. Po projekcji udział w dyskusji ma wziąć Daniel Olbrychski.

Ponadto w czasie festiwalu będzie można m.in. obejrzeć fragmenty najlepszych filmów z udziałem b. dyrektora częstochowskiego teatru Henryka Talara, a także film "Drzewo mojego życia" - o losach częstochowianki żydowskiego pochodzenia oraz materiał z okazji 70-lecia AZS-u w Częstochowie.

Pierwszego dnia festiwalu zostanie także odsłonięta tablica upamiętniająca pierwsze stałe kino w Częstochowie, otwarte przez pionierów polskiej kinematografii braci Antoniego i Władysława Krzemińskich. Kasprzak dodał, że tablica znajdzie się na przedwojennej kamienicy, w której Krzemińscy mieszkali w latach 1909-1917.

Idea festiwalu zrodziła się na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W ubiegłych latach podczas imprezy prezentowane były m.in. filmy braci Krzemińskich

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Częstochowa: festiwal filmów o "małej ojczyźnie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.