Dom Jana Matejki w nowej odsłonie
Po dwóch latach zakończył się remont i modernizacja Domu Jana Matejki w Krakowie. Zmieniała się też aranżacja ekspozycji poświęconej artyście, którego pokazano od strony prywatnej jako męża i ojca oraz od strony zawodowej jako studenta, malarza, pedagoga i kolekcjonera.
Zmodernizowany budynek, który jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, odwiedzą jako jedni z pierwszych uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej.
Trwające dwa lata prace obejmowały remont konserwatorski wnętrz i modernizację budynku konieczną ze względu na jego stan techniczny. Wzmocniono stropy, konserwacji poddane zostały drzwi i parkiety, salon i sypialnia Matejków zwana pokojem pod gwiazdami odzyskały pierwotną kolorystykę.
- Tak kompleksowy remont, który objął budynek frontowy i oficynę był wykonany po raz pierwszy od początku XX wieku. Późniejsze remonty dotyczyły tylko poszczególnych pomieszczeń, a nie budynku jako całości - powiedziała kierownik Domu Jana Matejki Agnieszka Zagrajek. Dodała, że pozostały jeszcze do zrobienia: remont elewacji i wpisanego do rejestru zabytku XIX-wiecznego podwórza.
Zwiedzający będą mieli okazję poznać "rodzinne oblicze" Matejki oraz jego drogę zawodowa od ucznia, studenta, po artystę uznanego i nagradzanego, który zostaje profesorem Szkoły Sztuk Pięknych.
- W salach z malarstwem pokazujemy rozwój artystyczny Matejki, od najwcześniejszej jego pracy, martwej natury namalowanej przez 14-letniego Jana, której autentyczność potwierdził jego brat, po obrazy historyczne, ale zestawione ze sobą tak, by widzowie dostrzegli, że także one się zmieniały. Chcieliśmy pokazać, że twórczość Jana Matejki nie była jednorodna, jak sądzi wiele osób - mówi autorka scenariusza ekspozycji Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
W Domu Jana Matejki będzie można zobaczyć także dwa nowe obrazy, zakupione podczas remontu - portrety Joanny Serafińskiej i Leonarda Serafińskiego.
Na klatce schodowej umieszczona została część instalacji Marcina Chlandy z fragmentami różnych obrazów Matejki odbijającymi się w odłamkach luster. Całość instalacji będzie pokazywana w formie multimedialnej w jednej z sal.
Jan Matejko urodził się w domu przy ul. Floriańskiej. Później mieszkał w nim już z rodziną od 1873 aż do śmierci. Idea utworzenia muzeum biograficznego poświęconego artyście narodziła się tuż po jego pogrzebie w 1893. Pierwsze dwie sale zostały otwarte dla zwiedzających w 1896 r., a w 1904 Dom Jana Matejki stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Obecnie w zbiorach Dom Jana Matejki znajduje się ok. 10 tys. eksponatów. Są to prace artysty, dokumenty i pamiątki z nim związane. Trzy tysiące z tych eksponatów to tzw. kolekcja Matejki, czyli dzieła sztuki, tkaniny, stroje, broń, ceramika, rzemiosło złotnicze, które były kolekcjonowane przez malarza, a niektóre służyły artyście jako rekwizyty.
Skomentuj artykuł