Dzień Mężczyzny 2025: Dlaczego świętujemy go w marcu?

Każdego roku 10 marca w Polsce obchodzony jest Dzień Mężczyzny, choć święto to wciąż nie cieszy się tak dużą popularnością jak Dzień Kobiet. Skąd wzięła się ta data i dlaczego w większości krajów Dzień Mężczyzny świętowany jest w listopadzie?
Dzień Mężczyzny w Polsce – korzenie katolickie
W Polsce data 10 marca nie jest przypadkowa. W tym dniu w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to rzymscy legioniści, którzy w 320 roku n.e. ponieśli śmierć za wiarę chrześcijańską, odmawiając wyrzeczenia się swoich przekonań. To właśnie ich heroiczna postawa sprawiła, że w polskiej tradycji z czasem zakorzeniło się święto upamiętniające męską odwagę i wierność wartościom.
Chociaż święto to nigdy nie uzyskało oficjalnego statusu państwowego, jest rozpoznawalne i obchodzi je coraz więcej osób. Mimo to wciąż pozostaje w cieniu Dnia Kobiet, który jest o wiele popularniejszy i ma dłuższą tradycję w polskiej kulturze.
Nieudane próby ustanowienia Dnia Mężczyzny w PRL-u
W czasach PRL-u podjęto próbę wprowadzenia Dnia Mężczyzny jako odpowiednika Dnia Kobiet. Wybierano do tego celu 4 kwietnia, czyli dzień urodzin radzieckiego przywódcy Michaiła Kalinina, jednego z polityków ZSRR. Choć organizowano w tym czasie nieformalne uroczystości, pomysł ten nigdy nie przyjął się na dobre, a święto stopniowo zanikało.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzny
Podczas gdy Polska świętuje Dzień Mężczyzny w marcu, w ponad 80 krajach na świecie jest on obchodzony 19 listopada. Data ta została oficjalnie ustanowiona w 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Celem Międzynarodowego Dnia Mężczyzny jest zwrócenie uwagi na istotne kwestie dotykające mężczyzn, takie jak:
-
zdrowie fizyczne i psychiczne,
-
rola mężczyzn w rodzinie i wychowaniu dzieci,
-
walka ze stereotypami dotyczącymi płci,
-
podkreślenie znaczenia pozytywnych wzorców męskich w społeczeństwie.
Wielu aktywistów podkreśla, że wciąż zbyt mało uwagi poświęca się problemom mężczyzn, takim jak wysoki wskaźnik samobójstw, dysproporcje w zakresie opieki zdrowotnej czy trudności na rynku pracy. Z tego powodu listopadowe obchody zyskują coraz większą popularność.
Jak obchodzi się Dzień Mężczyzny?
W Polsce Dzień Mężczyzny nie ma jeszcze ugruntowanej tradycji obchodów. Najczęściej panowie otrzymują życzenia i drobne upominki od bliskich, ale nie są to masowe celebracje. W niektórych krajach święto to jest bardziej uroczyste – organizowane są specjalne wydarzenia, konferencje oraz akcje zwracające uwagę na kluczowe problemy mężczyzn.
Źródło: Onet.pl / jh
Skomentuj artykuł