Festiwal III Japońska Wiosna w Warszawie

Festiwal III Japońska Wiosna w Warszawie
W ramach festiwalu będzie można zobaczyć występ światowej sławy aktora poetyckiego, średniowiecznego teatru Nō Akiry Matsuiego
wab

W dniach od 28 kwietnia do 30 maja 2011 roku w Teatrze Na Woli w Warszawie odbędzie się Festiwal III Japońska Wiosna. Ma on na celu przybliżenie warszawskiej publiczność piękna tradycyjnej sztuki japońskiej. W programie spektakle, koncerty, warsztaty z udziałem wybitnych artystów zaproszonych z Japonii.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu odbędą się trzy występy sceniczne. Po raz pierwszy w Polsce, w Teatrze Na Woli, wystąpi Nishikawa Fukushino – mistrzyni tradycyjnego tańca gejsz Buyō z pięcioma uczennicami. Będzie można zobaczyć również występ światowej sławy aktora poetyckiego, średniowiecznego teatru Nō Akiry Matsuiego oraz mieszkającego w Warszawie tancerza Butoh, Rui Ishihary.

Spektakle wystawiane w Teatrze na Woli

DEON.PL POLECA

  •  28 kwietnia, godzina 19.00 – Japoński teatr tańca Butoh ulotnych cieni. Tańczy Rui Ishihara.
  •  7 maja, godzina 19.00 – Japoński teatr tańca Buyo – Zamieć płatków wiśniowych, czyli o przekazywaniu ducha. Tańczy Nishikawa Fukushino wraz z uczennicami.
  •  15 maja, godzina 19.00 – Zwoje jedwabiu. Fragmenty dramatów klasycznego teatru Nō w wykonaniu mistrza Akiry Matsuiego.

Festiwal stwarza również możliwość nauki tradycyjnych sztuk od zaproszonych mistrzów. W tradycyjnej sztuce japońskiej niezwykle ważne jest czynne uczestnictwo widza. Chcielibyśmy umożliwić osobom zainteresowanym sztuką japońską, naukę od największej klasy mistrzów – mówią organizatorki festiwalu, Hana Umeda i Elżbieta Jabłońska. W programie przewidziane są warsztaty tańca Buyo prowadzone przez mistrzynię Nishikawa Fukushino, warsztaty teatru Nō prowadzone przez mistrza Akirę Matsuiego oraz warsztaty haiku prowadzone przez wybitną tłumaczkę poezji japońskiej i poetkę Agnieszkę Żuławską Umedę.

Współczesnym akcentem jest performance muzyczny na dwa flety i japońskiego tancerza Sound in motion przygotowany przez nominowany w tym roku do Fryderyków, zespół Flute o’clock we współpracy z tancerzem Rui Ishiharą. Łączy on minimalistyczne utwory współczesnych kompozytorów Japońskich z tańcem Butoh i opowieścią o ciemnych stronach psychiki ludzkiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal III Japońska Wiosna w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.