Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi
PAP / psd

Ponad 30 wydarzeń - spektakle teatralne, koncerty, wystawy i wykłady - znajdą się w programie 16. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który w piątek wieczorem rozpoczyna się w Łodzi.

Tegorocznej edycji towarzyszą słowa austriackiego poety i prozaika Rainera Marii Rilkego "Sztuka jest rozleglejszą, śmielszą odmianą miłości. Jest miłością do Boga".

W tym roku do Łodzi przyjadą artyści z 16 krajów, a wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w 11 miejscach w Łodzi, m.in. w klubie "Wytwórnia", Teatrze Powszechnym, Teatrze Muzycznym, Kościele Środowisk Twórczych.

Imprezę inauguruje piątkowy koncert zespołu Eternal Voyage, który tworzy sześciu muzyków z różnych krajów: Niemiec, Libanu, Indii i Holandii. W ciągu dwóch tygodni trwania festiwalu dobędzie się jeszcze kilka koncertów. W Łodzi wystąpią m.in. Jan Garbarek czy Jan Trebunia Tutki z zespołem. Będzie można również posłuchać jazzu, muzyki gospel oraz muzyki cerkiewnej.

DEON.PL POLECA

Tradycyjnie w programie imprezy znalazły się spektakle teatralne i baletowe. Polski Teatr Tańca Balet Poznański zaprezentuje przedstawienie "Desert" na podstawie "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery"ego. Warszawski Teatr Współczesny wystawi "Mimo wszystko" Johna Murrella w reż. Waldemara Śmigasiewicza.

Pokazane zostaną jeszcze spektakle przygotowane przez m.in.: Teatr Powszechny z Warszawy ("Nieskończona historia" Artura Pałygi w reż. Piotra Cieplaka), Teatr Banialuka z Bielsko-Białej ("Gwiazda" Helmuta Kajzara w reż. Bogusława Kierca). Do Łodzi przyjedzie też Grupa Teatralna Yasetmam z Iranu z przedstawieniem "Ziemia i wszechświat" w reż. Zahry Sabri.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy grafik i malarstwa. Prof. Marek Dyżewski, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej wygłosi wykład "Magnificat" w muzyce Jana Sebastiana Bacha.

Tegoroczna impreza zbiega się z uroczystością 25-lecia istnienia Teatru Logos działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Teatr rozpoczął swoją działalność dokładnie 2 listopada 1987 r. Do tej pory przygotował 46 spektakli premierowych i zagrał 1800 przedstawień. Wielokrotnie gościł za granicą m.in. w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w USA i na Słowacji.

Kościół Środowisk Twórczych i teatr tworzą Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne, m.in. ma tu miejsce część festiwalowych imprez. Centrum posiada też własną galerię.

W czasie festiwalu odbędę się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 4 listopada i będzie to msza św. zaduszkowa za zmarłych twórców kultury. Druga - 11 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - w ostatni dzień festiwalu tj. 18 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.