11 polskich filmów rusza na podbój festiwali

11 polskich filmów rusza na podbój festiwali
(fot. flickr.com / m4tik)
PAP/im

11 filmów, których produkcję współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej zostanie w najbliższym czasie pokazanych na ważnych międzynarodowych festiwalach, m.in. w Montrealu, Wenecji i Toronto - poinformował PAP rzecznik PISF Rafał Jankowski.

To m.in.: "Carnage" Romana Polańskiego, "Znieważona ziemia" francusko-izraelskiej reżyserki Michale Boganim - z Andrzejem Chyrą i "dziewczyną Bonda" Olgą Kurylenko w obsadzie, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej z Juliette Binoche oraz "The Woman in the Fifth" Pawła Pawlikowskiego, z Kristin Scott Thomas i Ethanem Hawkiem.

Podczas festiwalu w Montrealu, którego 35. edycja odbędzie się w dniach 18-28 sierpnia, prezentowane będą cztery polskie produkcje. Do konkursu głównego zakwalifikowały się "Kret" Rafaela Lewandowskiego (film polsko-francuski) oraz "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauze. W konkursie debiutów znajdzie się fabuła Bartka Konopki "Lęk wysokości". W sekcji "Focus on World Cinema" pokazany zostanie z kolei nowy film Andrzeja Barańskiego, "Księstwo".

Na 68. festiwalu w Wenecji, który potrwa od 31 sierpnia do 10 września, w konkursie głównym walczył będzie nowy obraz Romana Polańskiego, "Carnage" ("Rzeź", Francja/Niemcy/Polska/Hiszpania), z Kate Winslet, Jodie Foster, Christophem Waltzem i Johnem C. Reillym w obsadzie. Film Polańskiego jest ekranizacją sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy. To opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę; konfrontacja przerodzi się w otwarty konflikt dorosłych. Autorem zdjęć do "Carnage" jest Paweł Edelman.

W sekcji Venice Days - uważanej za ważne uzupełnienie konkursu głównego, prezentującej pierwsze i drugie filmy w dorobku reżyserów, celem wyszukiwania najciekawszych nowych propozycji w kinie - prezentowany będzie natomiast komediodramat "Ki" w reż. Leszka Dawida, z Romą Gąsiorowską w roli głównej. "Ki" jest fabularnym debiutem Dawida.

Produkcje startujące w sekcji Venice Days mają szanse na wyróżnienie przyznawane przez sieć Europa Cinemas, które wiąże się z poważnym wsparciem dystrybucyjnym. Filmy debiutantów mogą ubiegać się o Lwa Przyszłości, czyli nagrodę im. Luigi De Laurentiisa; jej laureat otrzyma 100 tys. euro.

Podczas weneckiego festiwalu pokazany zostanie również film "Znieważona ziemia" ("Terre outragee") w reżyserii Michale Boganim. To produkcja francusko-niemiecko-polsko-ukraińska, z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról i z muzyką Leszka Możdżera. W "Znieważonej ziemi" zagrała także ukraińska aktorka Olga Kurylenko, znana z filmu o Jamesie Bondzie "007 Quantum of Solace". Koproducentem polskim obrazu Boganim jest firma Apple Film Production. "Znieważona ziemia" znajdzie się w pozakonkursowej sekcji International Film Critic's Week. Jako debiut, będzie również kandydatem do nagrody Lew Przyszłości.

"Sponsoring" ("Elles", Francja/Polska/Niemcy) Małgorzaty Szumowskiej, "The Woman in the Fifth" Pawła Pawlikowskiego (wspólna produkcja Francji, Polski i Wlk. Brytanii) oraz animowana "Latająca maszyna" Martina Clappa, Geoffa Lindseya i Marka Skrobeckiego (produkcja Polski i Chin, zrealizowana przy współpracy z Wlk. Brytanią, Norwegią i Indiami) - te filmy znajdą się z kolei w programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, która potrwa od 8 do 18 września. Pierwsze dwa tytuły zostaną zaprezentowane w sekcji Special Presentation, zaś "Latająca maszyna" będzie pokazana w sekcji filmów dla dzieci, TIFF Kids.

W dniach 6-14 października odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan w Korei Południowej. W konkursowej sekcji Flash Forward, przeznaczonej dla filmów spoza Azji, wystartuje dramat "Wymyk" w reż. Grega Zglińskiego, z Robertem Więckiewiczem i Gabrielą Muskałą w obsadzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

11 polskich filmów rusza na podbój festiwali
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.