37. Festiwal Filmowy w Gdyni rozpoczęty

37. Festiwal Filmowy w Gdyni rozpoczęty
(fot. PAP/Stach Leszczyński)
PAP / drr

Oryginalne, mówiące o sprawach ważnych, poruszające emocje - takie filmy obejrzy publiczność na 37. festiwalu w Gdyni - oceniła w poniedziałek podczas uroczystej inauguracji imprezy w Teatrze Muzycznym dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego festiwalu. W ceremonii otwarcia w Teatrze Muzycznym udział wziął też m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zasiadający w Komitecie Honorowym festiwalu. - Organizatorzy zadbali, by program wypełniony był wydarzeniami o niezwykłej mocy. Naszym zadaniem było sprawić, aby festiwal ten był wielkim świętem polskiego kina - podkreślił prezydent Gdyni.

DEON.PL POLECA
Inauguracyjną galę połączono z pokazem filmu "Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida o polskim zespole hiphopowym Paktofonika.

37. festiwal polskich filmów fabularnych potrwa do soboty 12 maja. W tym roku impreza odbywa się pod nową nazwą, jako Gdynia Film Festival. Publiczność ogląda filmy w Teatrze Muzycznym oraz w Multikinie.

W poniedziałek, pierwszego dnia festiwalu, w Multikinie prezentowano produkcje walczące w konkursie głównym o Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu. Były to m.in.: dramat "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego - film z Agnieszką Grochowską i Mateuszem Kościukiewiczem w obsadzie, opowiadający o kazirodczej relacji brata i siostry, oraz obraz Agnieszki Holland "W ciemności".

W jury, oceniającym filmy w konkursie głównym, zasiadają m.in.: reżyserka Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca jury), pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz irlandzki aktor Stephen Rea.

Szanse na Złote Lwy ma 13 produkcji. Oprócz "W ciemności" i "Bez wstydu" są to: "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Droga na drugą stronę" Anci Damian, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Supermarket" Macieja Żaka, "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego.

W środę w Multikinie odbędzie się ceremonia wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Laureaci zostaną wyłonieni w 14 kategoriach, m.in.: dystrybucja polskiego filmu, dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii. Nagrody PISF, przyznawane dorocznie, będą wręczone po raz piąty.

W piątek ogłoszony zostanie tytuł filmu, który w tym roku zdobędzie na gdyńskim festiwalu Nagrodę Dziennikarzy. Z kolei ostatniego dnia imprezy, w sobotę, wieczorną galę wręczenia Złotych Lwów w Teatrze Muzycznym poprzedzi Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Hotelu Gdynia. Jednym z tematów, które mają być podjęte w ramach Forum - podczas dyskusji przedstawicieli polskiego środowiska filmowego - ma być prawo autorskie w kontekście sztuki filmowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

37. Festiwal Filmowy w Gdyni rozpoczęty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.