120 filmów do obejrzenia w Gdyni

120 filmów do obejrzenia w Gdyni
PAP / drr

Ponad 120 filmów będzie można obejrzeć na 37. Gdynia Film Festival, który odbędzie się w dniach 7-12 maja. Filmy będą wyświetlane w czterech obiektach. Organizatorzy wprowadzili nowy - internetowy - system rezerwacji biletów.

Jak mówi dyrektor festiwalu, Leszek Kopeć, w trakcie imprezy widz będzie mógł obejrzeć maksymalnie około 30 filmów. - Wybierając z ponad 120 propozycji można więc będzie stworzyć sobie własny mały festiwal - uznał Kopeć.

W tym roku filmy wyświetlane będą w Teatrze Muzycznym oraz Multikinie. Dodatkowo seanse odbywać się też będą w - po raz pierwszy wykorzystywanych do regularnych pokazów w ramach tej imprezy - Klubie Filmowym oraz Kinoteatrze Grom. - W tym drugim obiekcie pokazywane będą filmy dla dzieci  - wyjaśnił Kopeć.

Wyraził nadzieję, że wyjście z seansami i spotkaniami do wielu obiektów w mieście sprawi, iż gdyński festiwal przestanie być postrzegany jako impreza niemal wyłącznie branżowa i stanie się wydarzeniem także dla mieszkańców. - Z myślą o takiej zmianie zdecydowaliśmy się w tym roku na większą liczbę powtórek filmów konkursowych - powiedział Kopeć.

DEON.PL POLECA

Organizatorzy festiwalu wprowadzili też w tym roku nowy - internetowy - system rezerwacji biletów. Będzie to system wykorzystywany dotychczas przy sprzedaży wejściówek na wrocławskim festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. - Pozwoli on lepiej zarządzać miejscami na poszczególne seanse czy spotkania i unikać sytuacji, w których - mimo rozprowadzenia 100 procent wejściówek - na sali zajętych jest tylko połowa miejsc - powiedział Kopeć informując, że bilety będzie można rezerwować na dzień przed i w dniu danej imprezy.

Na 37. Gdynia Film Festival złoży się cały zestaw wydarzeń, z których najważniejszym jest przegląd najnowszych polskich filmów oraz towarzyszący mu konkurs. O Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu walczyć będzie w tym roku 13 produkcji. W poniedziałek organizatorzy poinformowali, że możliwe jest, iż do tej puli dołączy jeszcze jeden zgłoszony wcześniej obraz. - Wciąż nie wiemy, czy tak się stanie, bo jego postprodukcja ma zakończyć się już w trakcie festiwalu, w środę - poinformował Kopeć.

Na konkursowej liście znalazły się: "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Droga na drugą stronę" Anci Damian, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Jesteś bogiem" Leszka Dawida, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Supermarket" Macieja Żaka, "W ciemności" Agnieszki Holland oraz "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego. Filmy te oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyserki Doroty Kędzierzawskiej.

Wiadomo już, że Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymają w tym roku dwaj wybitni operatorzy: Jerzy Wójcik i Witold Sobociński. Po raz pierwszy nagroda ta wykroczy poza środowisko reżyserów.

Poza konkursem na festiwalu zostanie też pokazanych sześć najnowszych polskich produkcji zakwalifikowanych przez jury do przeglądu pod hasłem "Panorama polskiego kina". Pierwotnie tytułów zakwalifikowanych do tej kategorii było siedem, ale - jak poinformował w poniedziałek Kopeć - Leszek Wosiewicz poprosił o wycofanie jego obrazu "Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego".

Kolejnych 21 filmów zostanie pokazanych na festiwalu w ramach "Przeglądu polskiego kina niezależnego". W programie imprezy znalazły się też zestawy filmów ujęte w tematyczne kategorie, m.in. "Polonica", "Dzieła nieznane", "Czysta klasyka", "Gdynia dzieciom", "Retrospektywa przewodniczącego jury", "Na horyzoncie: Rumunia". Goście festiwalu będą też mogli obejrzeć kilka wystaw, w tym ekspozycję poświęconą Jerzemu Hoffmanowi, a przygotowaną z okazji 80. urodzin reżysera.

Gdynia Film Festival to nowa oficjalna nazwa imprezy. W tym roku, przejściowym, będzie ona jeszcze łączona z nazwą wcześniejszą, czyli Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. Od ubiegłego roku impreza - odbywająca się wcześniej we wrześniu - organizowana jest w czerwcu. Ze względu na Euro 2012 w tym roku zdecydowano się jednak przenieść ją na maj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

120 filmów do obejrzenia w Gdyni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.