Apel o uwolnienie irańskiego reżysera

Apel o uwolnienie irańskiego reżysera
Juliette Binoche rozpłakała się na wieść o tym, że Panahi rozpoczął w więzieniu głodówkę (fot. EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)
PAP / wab

Uczestnicy festiwalu filmowego w Cannes apelują o uwolnienie z więzienia znanego irańskiego reżysera Jafara Panahiego, uznawanego przez reżim w Teheranie za przeciwnika politycznego. Irańczyka wspierają m.in. reżyser Abbas Kiarostami i aktorka Juliette Binoche.

Panahi miał zasiąść w jury tegorocznego canneńskiego festiwalu, jednak w marcu został aresztowany przez władze w Teheranie pod zarzutem działania przeciw tamtejszym władzom. W ubiegłą środę, podczas wieczoru inaugurującego święto kina na francuskiej Riwierze, na estradzie Pałacu Festiwalowego pozostawiono puste krzesło, aby przypomnieć o nieobecności irańskiego twórcy.

Solidarność z uwięzionym wyrazili wybitni filmowcy goszczący w Cannes. Na konferencji prasowej irański reżyser, 70-letni Abbas Kiarostami, zdobywca Złotej Palmy w Cannes za "Smak czereśni" w 1997 roku, zaapelował o wypuszczenie na wolność swojego rodaka. Kiarostami przypomniał, że Panahi był niegdyś jego asystentem.

Apel ten poparła wybitna francuska aktorka Juliette Binoche, grająca w nowym filmie Kiarostamiego "Copie Conforme" ("Wierna kopia"). Na wspomnianej konferencji Francuzka rozpłakała się, gdy usłyszała, że Panahi rozpoczął w więzieniu głodówkę.

"Nic nie piłem ani nie jadłem od niedzieli rana (...). Nie chcę być szczurem doświadczalnym, ofiarą chorobliwych gier, zastraszaną i dręczoną psychicznie" - głosi dramatyczny list Panahiego, oznaczony datą wtorkową. Ostrzega on, że jeśli nie zostanie uwolniony, będzie kontynuował głodówkę aż do śmierci.

49-letni Panahi otrzymał w 2000 roku Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film "Krąg" i Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2006 roku za film "Offside". Ma zakaz wyjazdu z kraju od czasu, gdy latem ubiegłego roku na festiwalu filmowym w Montrealu publicznie ujawnił swoje poparcie dla irańskiej opozycji. Jak podały bliskie jej źródła, reżyser został aresztowany w marcu tego roku, gdyż przygotowywał film o demonstracjach powyborczych w Iranie, co uznano za akcję "wrogą wobec ustroju".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o uwolnienie irańskiego reżysera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.