Czego nie wiedzieliście o... Oscarach

Czego nie wiedzieliście o... Oscarach
(fot. EPA/Paul Buck)
PAP / drr

Rywalizacja o statuetkę dla najlepszej aktorki między 9-latką i 86-latką oraz "specjalny numer" Setha MacFarlane'a, twórcy komedii "Ted" o bardzo, bardzo niesfornym misiu - to niektóre z ciekawostek związanych z 85. galą Oscarów, która odbędzie się w niedzielę.

Ceremonia, organizowana w Teatrze Dolby w Los Angeles (jego wcześniejsza nazwa to Teatr Kodaka), rozpocznie się o godz. 2.30 w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Potrwa ok. trzech godzin. W Polsce transmisję na żywo z gali Oscarów oglądać można będzie w Canal+.

DEON.PL POLECAW jednej z najważniejszych kategorii, aktorka pierwszoplanowa, padł w tym roku rekord, jeśli chodzi o wiek nominowanych. O statuetkę walczą m.in.: dziewięcioletnia Quvenzhane Wallis - dziewczynka, która zagrała główną rolę w filmie "Bestie z południowych krain" w reżyserii Benha Zeitlina - oraz Francuzka Emmanuelle Riva, doceniona za kreację w dramacie "Miłość" Michaela Hanekego. Dokładnie w dniu oscarowej gali, w niedzielę 24 lutego, Riva będzie obchodzić 86. urodziny.

Emmanuelle Riva jest najstarszą w historii aktorką nominowaną do Oscara za główną rolę żeńską, a Quvenzhane Wallis - najmłodszą w tej kategorii. Gdy kręcono zdjęcia do "Bestii z południowych krain", w 2010 r., Wallis miała zaledwie sześć lat.

Konkurentkami ich obu w kategorii pierwszoplanowa aktorka są: Jessica Chastain - z nominacją za rolę agentki CIA we "Wrogu numer jeden", opowiadającym o operacji, która miała na celu schwytanie Osamy bin Ladena; Jennifer Lawrence - odtwórczyni roli Tiffany w "Poradniku pozytywnego myślenia" - kobiety uroczej, ale borykającej się z problemami emocjonalnymi, i Naomi Watts, z nominacją za występ w dramacie "Niemożliwe" o tsunami w Tajlandii.

Wśród nominowanych do Oscara za drugoplanowe role żeńskie jest z kolei m.in., uważana przez wielu za faworytkę, Anne Hathaway. Aktorka zagrała w musicalu "Nędznicy" prostytutkę Fantine, młodą matkę, walczącą o przyszłość dla swej córeczki. Naturalnie szczupła Hathaway na potrzeby roli w "Nędznikach" schudła 10 kg i obcięła swoje długie włosy.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, uczestnicy ceremonii oraz widzowie, którzy będą śledzić jej przebieg dzięki relacjom telewizyjnym, mogą spodziewać się wielu niespodzianek. Jedną z nich ma być, wspisujący się w oprawę muzyczną wieczoru, "numer specjalny" w wykonaniu gospodarza gali Setha MacFarlane'a. "To będzie niezapomniany moment" - tak o występie MacFarlane'a, zaplanowanym na sam koniec ceremonii, napisano na stronie internetowej amerykańskiej Akademii Filmowej.

MacFarlane to amerykański reżyser, scenarzysta i aktor, specjalizujący się m.in. w dubbingu. Znany jest jako twórca animowanego serialu "Family Guy", gdzie użyczał głosu wielu bohaterom. W ubiegłym roku do kin trafił film fabularny w reżyserii MacFarlane'a, komedia "Ted" z Markiem Wahlbergiem w obsadzie - o bardzo niesfornym pluszowym misiu, najlepszym przyjacielu dorosłego mężczyzny.

Utwór z komedii "Ted", "Everybody Needs A Best Friend" (muzyka: Walter Murphy, słowa: Seth MacFarlane), walczy o Oscara za najlepszą piosenkę. Zmierzy się w tej kategorii m.in. z piosenką "Skyfall" (muzyka i słowa: Adele Adkins i Paul Epworth), którą w najnowszym filmie o Bondzie zaśpiewała Adele.

Quvenzhane Wallis dołączyła do dość licznego już grona dzieci, które stanęły do wyścigu po nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej. Najmłodszy laureat Oscara to aktorka Shirley Temple, która w 1934 r., jako sześciolatka, otrzymała od akademii nagrodę specjalną "za wspaniały wkład w rozwój kina". W wieku 10 lat statuetkę w kategorii aktorka drugoplanowa, za rolę w "Papierowym księżycu" (1974), zdobyła Tatum O'Neal. Jako 11-latka laureatką Oscara została Anna Paquin - nagrodę przyznano jej za drugoplanową rolę w "Fortepianie" w reż. Jane Campion (1994).

Do najmłodszych aktorów, którym przyznano nominacje do Oscara należą z kolei: 8-letni Justin Henry (rola w "Sprawie Kramerów", 1980), 10-letnia Mary Badham (rola w filmie "Zabić drozda", 1963) i 10-letnia Abigail Breslin (rola w "Małej miss", 2007). Jako 11-latek o Oscara walczył Haley Joel Osment, nominowany do nagrody w kategorii aktor drugoplanowy za występ w "Szóstym zmyśle"; Osment wcielił się tam w chłopca, który "widzi zmarłych" (2000).

W 2008 r. nominację do Oscara otrzymała 13-letnia wówczas Saoirse Ronan - za drugoplanową rolę w dramacie "Pokuta" Joe Wrighta. O rok starsza od niej była Jodie Foster, gdy w 1977 r., jako 14-latka, zdobywała nominację do nagrody akademii za drugoplanową rolę młodocianej prostytutki Iris w "Taksówkarzu" Martina Scorsese.

Pierwsza czarnoskóra aktorka nagrodzona Oscarem to Hattie McDaniel, uhonorowana w 1940 r. za drugoplanową rolę w "Przeminęło z wiatrem", gdzie wcielała się w postać Mammy, gospodyni w Tarze, opiekującej się młodą Scarlett. Pierwszym czarnoskórym aktorem, który zdobył Oscara był z kolei Sidney Poitier, nagrodzony za główną rolę w "Polnych liliach" w 1964 r.

Pierwsza kobieta nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy reżyser - w 2010 roku, za film "The Hurt Locker. W pułapce wojny" - to Kathryn Bigelow, autorka startującego w tegorocznym konkursie "Wroga numer jeden".

Oscary (ang. Oscars lub Academy Awards), doroczne nagrody przyznawane przez amerykańską Akademię Filmową (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), po raz pierwszy wręczono 1929 r. Akademia, licząca obecnie ok. 6 tys. członków, powstała w 1927 r. Wśród jej założycieli byli współtwórcy znanych wytwórni filmowych, które rozpoczęły działalność w USA kilka lat wcześniej: Louis B. Mayer - urodzony w Mińsku Litewskim współwłaściciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, oraz Harry Warner z wytwórni Warner Bros, urodzony w Krasnosielcu na Mazowszu.

Pierwszą produkcją uhonorowaną Oscarem w kategorii najlepszy film był film niemy - wojenny melodramat "Skrzydła" w reż. Williama A. Wellmana o pilotach amerykańskich sił powietrznych i zakochanych w nich kobietach.

W tym roku w kategorii najlepszy film zmierzy się dziewięć produkcji: "Lincoln" Spielberga, "Życie Pi" Anga Lee, "Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russella, "Operacja Argo" w reżyserii Bena Afflecka, nakręcony przez Kathryn Bigelow "Wróg numer jeden", nowy film Quentina Tarantino - western "Django", musical "Les Miserables. Nędznicy" w reżyserii Toma Hoopera, "Bestie z południowych krain" Benha Zeitlina oraz dramat "Miłość" Michaela Hanekego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czego nie wiedzieliście o... Oscarach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.