Dziewięć produkcji walczy o Oscara

Dziewięć produkcji walczy o Oscara
(fot. lincolnblues / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

Dziewięć produkcji, w tym "Lincoln" - na temat walki o zniesienie niewolnictwa, "Wróg numer jeden" o poszukiwaniu Osamy bin Ladena i komedia "Poradnik pozytywnego myślenia" o mężczyźnie poddanym psychoterapii, walczy w tym roku o Oscara w kategorii najlepszy film.

85. gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w niedzielę w Los Angeles (w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego).
Dramat "Lincoln" w reżyserii Stevena Spielberga, z Danielem Dayem-Lewisem w roli głównej, opowiada o działaniach amerykańskiego prezydenta na rzecz zniesienia niewolnictwa. Abraham Lincoln (1809-1865) był szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych, okres jego urzędowania objął lata 1861-1865. Spielberg przedstawił ostatnie cztery miesiące życia i prezydentury Lincolna, skupiając się na jego walce o wprowadzenie znoszącej niewolnictwo 13. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
W obsadzie, oprócz Day-Lewisa, są m.in.: Sally Field (w roli żony prezydenta Mary Todd Lincoln) i Tommy Lee Jones (jako polityk Thaddeus Stevens). "Zrobiliśmy ten film w idealnym momencie. Ludzie coraz bardziej tracą wiarę w rząd. Warto właśnie teraz pokazać, że istnieją politycy, którym zależy, którzy chcą i potrafią walczyć o demokrację" - ocenił scenarzysta "Lincolna" Amerykanin Tony Kushner. Za zdjęcia do "Lincolna" nominację do Oscara otrzymał polski operator Janusz Kamiński.
Szansę na statuetkę w najważniejszej kategorii ma także musical "Les Miserables. Nędznicy", nakręcony przez Toma Hoopera, autora nagradzanego filmu "Jak zostać królem". Musical jest adaptacją powieści francuskiego pisarza Victora Hugo z 1862 r. W obsadzie znaleźli się m.in.: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway i Amanda Seyfried.
Los francuskiego ludu, dotkniętego społeczną niesprawiedliwością, uosabia postać głównego bohatera "Nędzników", katorżnika Jeana Valjeana (Jackman), skazanego na ciężkie roboty za kradzież chleba. Wydźwignąwszy się z upadku, Jean zdobywa wysoką pozycję społeczną. Staje się protektorem ludzi skrzywdzonych i uciśnionych. Prześladuje go jednak inspektor policji Javert. Valjean bierze pod opiekę córkę prostytutki Fantine (Hathaway), dziewczynę o imieniu Cosette.
Ameryka, na krótko przed wojną secesyjną - to miejsce akcji nowego filmu Quentina Tarantino, westernu "Django". Tytułową rolę, wyzwolonego niewolnika, zagrał Jamie Foxx. O losie Django decyduje spotkanie z pochodzącym z Niemiec łowcą nagród Kingiem Schultzem (Christoph Waltz). Schultz jest na tropie niebezpiecznych braci Brittle. Tylko Django może go do nich doprowadzić. Łowca wykupuje więc niewolnika, obiecując, że zwróci mu wolność po schwytaniu braci.
O Oscara dla najlepszego filmu walczy również oparta na faktach "Operacja Argo". Wyreżyserował ją Ben Affleck, który zagrał ponadto w tym filmie główną rolę. Thriller opowiada o przeprowadzonej pod koniec lat 70. tajnej akcji, której celem było uratowanie grupy Amerykanów. Tło dla wydarzeń stanowi rewolucja islamska w Iranie.
"W listopadzie 1979 r., gdy irańska rewolucja osiągnęła punkt kulminacyjny, bojownicy dokonali szturmu na amerykańską ambasadę w Teheranie. Wzięli 52 amerykańskich zakładników. W ferworze zdarzeń szóstce Amerykanów udało się uciec. Znaleźli schronienie w domu kanadyjskiego ambasadora. Wiedząc, że odnalezienie i zabicie tej szóstki jest tylko kwestią czasu, specjalista od ewakuacji z terytorium wroga, Tony Mendez z CIA, przedstawia ryzykowny plan wywiezienia ich z kraju" - opisuje tę historię polski dystrybutor thrillera.
"Wroga numer jeden" zrealizowała Kathryn Bigelow, pierwsza w historii kobieta, która dostała Oscara za reżyserię. Bigelow to autorka nagrodzonego sześcioma złotymi statuetkami dramatu wojennego "The Hurt Locker. W pułapce wojny" (2008) o amerykańskich żołnierzach w Iraku. "Wróg numer jeden" ("Zero Dark Thirty"), poświęcony operacji mającej na celu schwytanie Osamy bin Ladena, jest kolejnym efektem współpracy reżyserki z dziennikarzem i scenarzystą Markiem Boalem.
Poszczególne etapy poszukiwań bin Ladena widzowie będą poznawać, śledząc losy młodej agentki CIA, Mai (w tej roli Jessica Chastain). Maya zostaje wrzucona w sam środek polowania na bin Ladena, rozpoczynając swoją misję od przesłuchania jednego z uwięzionych członków Al-Kaidy. "Zero Dark Thirty", które znalazło się w tytule oryginalnym filmu, oznacza żargonie wojskowym "ciemność nocy", a także godzinę 00.30, gdy komandosi Navy Seals wkroczyli na teren kompleksu budynków skrywającego bin Ladena.
Na bagnach w Luizjanie, na terenie zalanym przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach toczy się akcja filmu "Bestie z południowych krain" w reżyserii Benha Zeitlina. Grupa ocalonych zamieszkuje skrawki suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z długiego snu. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, Hushpuppy (grana przez 9-letnią Quvenzhane Wallis, nominowaną za tę rolę do Oscara), mająca wyjątkowy kontakt ze światem natury. Dar przetrwania i niezwykłą mądrość przeciwstawi ona nadciągającemu niebezpieczeństwu.
Wśród produkcji walczących o Oscara w najważniejszej kategorii jest także "Życie Pi" Anga Lee. Amerykański reżyser urodzony na Tajwanie, twórca "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" i "Tajemnicy Brokeback Mountain", swój nowy film nakręcił w 3D, na podstawie powieści kanadyjskiego pisarza Yanna Martela. 
"Życie Pi" to historia niezwykłej przygody młodego mężczyzny: nocą dochodzi do katastrofy, statek idzie na dno, jednak Pi przeżywa i zaczyna dryfować po wodach Pacyfiku z drugim ocalałym, tygrysem. Człowiek i tygrys uczą się żyć razem. Mają tylko siebie. Stawiają czoło wielu trudnościom. Pi, mimo chwil słabości, nie traci wiary.
"Poradnik pozytywnego myślenia" ("Silver Linings Playbook"), wyreżyserowany przez Davida O. Russella, to nietypowa, pełna absurdalnego humoru komedia romantyczna. Bohater, trzydziestoparolatek Pat Solatano (w jego roli Bradley Cooper), wychodzi ze szpitala po kilku miesiącach psychoterapii, aby zamieszkać u rodziców i zacząć wszystko od nowa - w ramach wyuczonej w szpitalu filozofii "pozytywnego myślenia".
Wysiłkom Pata, który stara się zapanować nad swoimi stanami emocjonalnymi, przyglądają się: pragnący pomóc, a jednocześnie przerażeni matka i ojciec (Jacki Weaver i Robert DeNiro), a także policjanci, wścibscy sąsiedzi i dawni przyjaciele. Los Pata odmieni się po tym, jak pozna on intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany (Jennifer Lawrence), która, tak jak on, ma problemy psychiczne.
W oscarowym wyścigu startuje również "Miłość" Michaela Hanekego, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes w 2012 roku opowieść o sile miłości, czułości i poświęceniu, a także - o towarzyszeniu w umieraniu. Główne role w filmie zagrali aktorzy francuscy, Emmanuelle Riva i Jean-Louis Trintignant. Wcielili się w małżonków, skonfrontowanych z chorobą jednego z nich.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziewięć produkcji walczy o Oscara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.