Festiwal filmowy w Gdyni już w maju

Festiwal filmowy w Gdyni już w maju
Kadr z filmu "Erratum" Marka Lechki (fot. pl.fpff.pl)
wab

21 filmów w Konkursie Głównym i 15 filmów w Panoramie będzie walczyło w Gdyni o prestiż, uznanie jury i widzów. Tegoroczny 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, zamiast jak zawsze we wrześniu, odbędzie się w maju.

Festiwal potrwa od 24 do 29 maja. Do Konkursu Głównego zgłoszonych zostało 39 filmów. Spośród nich 15 zostanie pokazanych festiwalowej publiczności w ramach przeglądu Panorama Polskiego Kina, a 21 zakwalifikowało się do Konkursu Głównego. Podczas festiwalowego tygodnia oceniać je będzie siedmioosobowe jury, na czele z przewodniczącym - reżyserem Andrzejem Barańskim. Wyniki rywalizacji poznamy w sobotę 29 maja podczas uroczystej Gali, która w tym roku odbędzie się wyjątkowo na gdyńskiej plaży, na specjalnie ustawionej estradzie pod wielkim namiotem.

Oprócz Konkursu Głównego organizowany jest również Konkurs Kina Niezależnego i Konkurs Etiud Fabularnych Młodego Kina, podczas którego studenci i absolwenci szkół filmowych mogą poddać pod ocenę swoje pierwsze fabularne osiągnięcia. Filmy w tych dwóch konkursach oceniać będzie jury, którego przewodniczącym został reżyser Bartosz Konopka.

Gdyński festiwal, chociaż poświęcony jest głownie polskiej kinematografii, promuje również osiągnięcia filmowe twórców innych krajów. W tym roku odbędzie się Przegląd Filmów Islandzkich i Przegląd Filmów Norweskich, a specjalną atrakcją będzie koncert Jana Garbarka – Jan Garbarek Group.

Nowym przedsięwzięciem w ramach FPFF jest konferencja pod hasłem „Literatura dla filmu”. Festiwal będzie gościć około 50 prozaików i dramaturgów.

Zmiana terminu

W tym roku, zamiast jak zawsze we wrześniu, po raz pierwszy Festiwal Filmów Fabularnych odbędzie się w maju. Zmiana terminu ma ułatwić reklamę polskich filmów i pomóc w przygotowaniu lepszej dystrybucji.

Zwolennicy nowego terminu, do których należy m.in. szefowa PISF Agnieszka Odorowicz, liczą, że zmiana terminu ułatwi starania o pokazy polskich produkcji na najważniejszych zagranicznych festiwalach. Wrzesień miał być na to terminem zbyt późnym, a do tego niefortunnym, jeśli chodzi o zainteresowanie imprezą gości z zagranicy. Odbywają się wtedy festiwale w Wenecji, Toronto i San Sebastian. Organizatorzy liczą, że związku z tym, iż tegoroczna Gdynia odbywać się będzie zaraz po Cannes, jest szansa, że przyjadą stamtąd do Polski liczący się przedstawiciele europejskiej i amerykańskiej branży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal filmowy w Gdyni już w maju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.