Film o Jaśku Meli "Mój biegun"

Film o Jaśku Meli "Mój biegun"
Kadr z filmu
7 lat temu
PAP / drr

"Mój biegun" to tytuł filmu o niepełnosprawnym Jaśku Meli, najmłodszym w historii zdobywcy dwóch biegunów. Główną rolę zagrał Maciej Musiał, w obsadzie są też Bartłomiej Topa i Magdalena Walach. Dramat, w reżyserii Marcina Głowackiego, trafi do kin 25 października.

Zapowiadany jest jako historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu, a także jako opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii.

Jan Mela urodził się 30 grudnia 1988 r. w Gdańsku. Wychował się w Malborku. W 2002 roku, w wieku 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi - schronił się przed deszczem w niezabezpieczonym budynku stacji transformatorowej i poraził go prąd. W wyniku porażenia lekarze zdecydowali o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia nastolatka. Obecnie Mela, który przeszedł skomplikowane leczenie, chodzi z pomocą protezy nogi.

"Dzięki rodzinie i wielu wspaniałym ludziom odzyskał wiarę w siebie i sens życia" - podkreślono na stronie internetowej Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

W 2004 r. Mela razem z Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny Ziemi - najpierw Północny, później Południowy. Tym samym został najmłodszym człowiekiem oraz jedynym niepełnosprawnym na świecie, który dokonał tego czynu.

Reżyser Marcin Głowacki historię życia Meli przedstawił w filmie "Mój biegun". Dla znanego z seriali, m.in. z "Ojca Mateusza" i "Rodzinki.pl", Macieja Musiała występ w "Moim biegunie" to debiut na dużym ekranie w roli głównej. Bartłomiej Topa i Magdalena Walach wcielili się w filmie w rodziców Jaśka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Film o Jaśku Meli "Mój biegun"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.