Film "Uwikłani" nagrodzony w Chicago

Film "Uwikłani" nagrodzony w Chicago
(fot. materiały prasowe)
8 lat temu
PAP / drr

Film "Uwikłani" (Entangled) w reż. Lidii Dudy, wyprodukowany przez Telewizję Polską, został nagrodzony przez 49. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago. Polską produkcję uznano za najlepszą w kategorii społecznych i politycznych dokumentów telewizyjnych.

Film otrzymał nagrodę Srebrnego Hugo. Zrealizowany w 2012 roku dokument "Uwikłani" to opowieść o molestowanym nastolatku, który trafia do więzienia po tym, jak próbuje zabić swojego oprawcę - pedofila.

To kolejne amerykańskie wyróżnienie dla filmu, który otrzymał wcześniej srebrny medal w kategorii produkcji telewizyjnych na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.

Sama Duda nie mogła przybyć do Chicago. Nagrodę w jej imieniu na wtorkowej gali odebrał konsul Konrad Zieliński.

"Dziękuję bardzo za to prestiżowe wyróżnienie. Chciałam szczególnie podziękować w imieniu bohatera mojego filmu - chłopca, którego życie zostało zniszczone przez zły dotyk. Doświadczenie to sprowadziło go na przestępczą drogę. Nikt nigdy nie chciał opowiedzieć jego historii: ani prasa, ani tabloidy. Przez 10 lat nikt nawet nie zapytał: dlaczego chciałeś zabić? Ten film był pewnego rodzaju terapią (...)" - napisała Duda w oświadczeniu, które w jej imieniu odczytał konsul.

"Jest to film o bardzo uniwersalnym przesłaniu, to historia kata i ofiary, a później poszukiwania sprawiedliwości. Uważam, że to było największą siłą tego filmu, tym bardziej, że otrzymywał on już wcześniej nagrody w Polsce i w Czechach, a to jest już druga nagroda w USA. Tego rodzaju mocna, ale jednocześnie uniwersalna historia, sprawia, że dokument jest tak pozytywnie przyjmowany" - powiedział w środę PAP Zbigniew Banaś, krytyk filmowy mieszkający w USA.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago zaliczany jest do największych tego rodzaju imprez w Ameryce Płn. Jest to zarazem najstarszy w Stanach Zjednoczonych festiwal konkursowy, który przyznaje nagrody w kategoriach fabularnych i dokumentalnych.

"Festiwal rozpoczął się w latach 60., kiedy jego założyciel Michael Kutza pojechał na festiwal do Cannes i postanowił, że będzie robić podobną imprezę na terenie Stanów Zjednoczonych. Kutza do tej pory jest dyrektorem artystycznym festiwalu" - przypomniał Banaś.

Organizatorzy Chicago International Film Festival podkreślają, że chcą pokazywać publiczności w Chicago i światu "nowych filmowców, nowe historie i nowe punkty widzenia". W ubiegłym roku zaprezentowano ponad 40 filmów debiutujących twórców filmowych z kilkudziesięciu krajów. Nagrody dla produkcji telewizyjnych w wielu kategoriach wręczane są tradycyjnie wiosną, a sam festiwal odbywa się jesienią. 49. edycja imprezy będzie trwała w dniach od 10-24 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Film "Uwikłani" nagrodzony w Chicago
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.