Filmowe plenery Sławomira Idziaka

Filmowe plenery Sławomira Idziaka
(fot. Wheelson / flickr.com)
PAP / drr

Młodzi profesjonaliści z branży filmowej - m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski - wezmą udział w Plenerach Film Spring Open 2012, organizowanych w Krakowie, w dniach 27 kwietnia-6 maja, przez wybitnego operatora Sławomira Idziaka.

- Organizowane już od siedmiu lat Plenery z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku mieliśmy prawie dwustu uczestników - powiedział Sławomir Idziak.

DEON.PL POLECATegoroczne plenery będą współorganizowane przez Krakow Film Commission. "Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach filmowcy zawierają znajomości z kolegami z innych krajów, a następnie angażują się we wspólne międzynarodowe projekty filmowe. Takie zawodowe znajomości mogą przetrwać lata" - tłumaczył Idziak. - Reżyser poszukujący np. operatora lub autora muzyki do swojego filmu może łatwo znaleźć kogoś odpowiedniego za pośrednictwem strony internetowej www.filmspringopen.eu - opowiadał operator.

Spotkania przeznaczone są dla wszystkich zawodów z branży filmowej, m.in. dla reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, kompozytorów, montażystów, producentów.

Tegorocznym tematem wykładów, oprócz kontynuacji Warsztatów 3D oraz Warsztatu Dokumentalnego, będą interaktywna dramaturgia i nowe modele produkcyjne filmów niskobudżetowych.

W roli wykładowców wystąpią m.in.: wybitny specjalista od efektów specjalnych Neil Corbould, który pracował np. na planie filmów "Gladiator" i "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta, "Król Artur" Antoine'a Fuquy i "Czas wojny" Stevena Spielberga; twórca nominowanej do Oscara "Katedry" reżyser Tomasz Bagiński; reżyser i operator prof. Bogdan Dziworski - jeden z głównych przedstawicieli polskiego eksperymentalnego kina dokumentalnego; twórca spektakli musicalowych, operowych i teatralnych Janusz Józefowicz (który na Plenerach, na przykładzie musicalu "Polita", opowie o tym, jak technologia 3D wpływa na rozwój nowoczesnego języka teatralnego-musicalowego) oraz firma CD Projekt RED, czyli twórcy gry "Wiedźmin 2: Zabójcy królów", którzy mówić będą o dramaturgii interaktywnej w grach komputerowych.

Dwa miesiące temu ekipa operatorska Sławomira Idziaka, w sumie 11 osób, zakończyła z sukcesem zdjęcia do wysokonakładowego filmu niemieckiego "Vermessung der Welt" (ang. "Measuring the World").

"W gronie tym znaleźli się młodzi ludzie, którzy technologii 3D uczyli się na Plenerach Film Spring Open. W Niemczech, kraju przodującym w technologiach filmowych, produkującym najlepsze w Europie Rigi 3D i systemy postprodukcyjne, reżyser i producenci doszli do wniosku, że polska ekipa daje im gwarancję wysokiej technicznej i artystycznej jakości filmu" - podkreślił Idziak. W tym roku organizatorzy plenerów planują liczne testy sprzętu oraz oprogramowania najnowszych technologii dla filmów 3D. Sprzęt z niemieckiego planu filmowego przyjedzie na Plenery do Krakowa.

Elementem programu Plenerów będzie również udział uczestników w interaktywnym widowisku filmowym. Jak wyjaśniono na stronie internetowej projektu, "wszystkie filmy realizowane na Plenerach będą powiązane z muzycznym show tzw. wątkiem głównym (mastertrack)", przy czym "ścieżka dźwiękowa z tego wydarzenia będzie osią czasu - wyznaczy ramy czasowe dla pozostałych wątków; oznacza to, że kolejne ścieżki filmowe mogą prezentować wydarzenia mające miejsce w innej przestrzeni ale w dokładnie tej samej chwili". Interaktywne widowisko zarejestruje kilkadziesiąt kamer filmowych i telewizyjnych.

Film Spring Open pokaże wybrane materiały w Internecie na specjalnym Interaktywnym Interfejsie (tzw. Film Spring Player), który powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Widzowie będą również mogli obejrzeć efekty pracy na FilmSpringowym kanale YouTube

Szczegółowe informacje o programie Plenerów i zasadach zgłaszania się do projektu są dostępne na stronie www.filmspringopen.eu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filmowe plenery Sławomira Idziaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.