"Katyń" i rosyjskie media o tragedii
W niedzielę wieczorem państwowa telewizja Rossija wyemitowała "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Film został pokazany tuż po głównym wydaniu magazynu informacyjnego Wiesti w najlepszym czasie antenowym. Przez cały dzień zapowiadano emisję tego filmu.
Rossija zaprezentowała już "Katyń" 2 kwietnia w swoim kanale tematycznym Kultura. Ocenia się, że obejrzało go wtedy 7 proc. rosyjskich widzów. Wówczas była to pierwsza projekcja obrazu Wajdy w rosyjskiej telewizji.
"Katyń" nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć - zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną - rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.
Katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem jest niezmiennie głównym tematem w rosyjskich mediach. Programy informacyjne wszystkich stacji telewizyjnych i radiowych niemal w całości poświęcone są tragedii, która dotknęła Polskę.
W niedzielę media na bieżąco, często na żywo, relacjonowały ceremonię pożegnania trumny z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na lotnisku w Smoleńsku, uroczystość na lotnisku wojskowym w Warszawie i przejazd konduktu żałobnego ulicami polskiej stolicy.
Wcześniej przekazywały obrazki z płaczącej Warszawy - sprzed Pałacu Prezydenckiego, z Placu Piłsudskiego, Katedry Polowej Wojska Polskiego i innych kościołów.
Informowały też szeroko o przewiezieniu pozostałych ciał ofiar katastrofy do Moskwy, przygotowaniach do ich identyfikacji, a także o przyjeździe do stolicy Rosji rodzin zabitych, przedstawicieli rządu Polski i polskich ekspertów, którzy będą pomagali w rozpoznaniu ofiar.
Stacje telewizyjne i radiowe informowały także o wyłożeniu w Ambasadzie RP w Moskwie księgi kondolencyjnej i o mszy świętej w intencji ofiar dramatu pod Smoleńskiem, odprawionej w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
W sobotę niemal wszystkie centralne stacje telewizyjne przerwały swoje programy, by nadać specjalne wydania magazynów informacyjnych z tragicznymi wiadomościami ze Smoleńska. Później co godzinę przekazywały najnowsze wieści ze Smoleńska, Katynia, Moskwy i Warszawy. Obszernie przedstawiały też sylwetkę tragicznie zmarłego przywódcy Polski.
W związku z tragedią pod Smoleńskiem państwowe stacje telewizyjne dokonały też innych zmian w swoich programach. W sobotę wieczorem Kanał 1 odwołał emisję bodaj najpopularniejszego w Rosji programu satyrycznego "Prożektorparishilton".
W sobotę Rossija przerwała swój program, aby wyemitować odezwę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Polaków. Nawiasem mówiąc, tekst tego wystąpienia ukazał się później na stronie internetowej Kremla po polsku. To pierwszy taki przypadek w historii.
Poniedziałek, 12 kwietnia, jest w Rosji dniem żałoby narodowej w związku z sobotnią katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i ponad 90 innych osób.
Skomentuj artykuł