Koszałka w dokumencie o EURO 2012

PAP / drr

Zorganizowanie castingu dla polskich kibiców, którzy wystąpią następnie w filmie o Euro 2012 planują twórcy dokumentu pt. "Będziesz legendą, człowieku". Reżyser Marcin Koszałka chciałby ponadto, by jednym z bohaterów filmu był Grzegorz Lato.

Zdjęcia do pełnometrażowego dokumentu, który pod koniec roku trafić ma do kin, trwają od września. Oprócz Marcina Koszałki - reżysera i znanego operatora, w pracach nad filmem biorą udział m.in. nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale operator Wojciech Staroń oraz dwaj inni cenieni operatorzy, Adam Bajerski i Bogdan Dziworski.

- Zdjęcia realizowaliśmy już kolejno podczas meczów: Polska-Niemcy w Gdańsku - we wrześniu, Polska-Włochy we Wrocławiu - w listopadzie, oraz Polska-Portugalia w Warszawie - w lutym - mówi reżyser.

Marcin Koszałka chce przedstawić w filmie postawy i reakcje polskiego środowiska piłkarskiego oraz kibiców - przed, w trakcie oraz po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy.

DEON.PL POLECA

Reprezentacja Polski przygotowania do mistrzostw rozpocznie w pierwszych dniach maja i wówczas to trener Franciszek Smuda ogłosi skład 26-osobowej kadry. Grupa ta wyjedzie 9 maja na krótkie, wypoczynkowe zgrupowanie do Turcji, a od 16 do 28 maja trenować będzie w austriackim Linzu. Na tydzień przed pierwszym meczem Euro 2012 trener Smuda wytypuje spośród kadrowiczów 23 piłkarzy, którzy wystąpią w mistrzostwach.

Jeśli chodzi o piłkarzy, główna faza zdjęć do filmu Koszałki rozpocznie się w połowie maja w Austrii. Następnie filmowcy będą towarzyszyć polskiej reprezentacji w Warszawie. Pierwszy gwizdek w ramach Euro 2012 zabrzmi 8 czerwca na Stadionie Narodowym w polskiej stolicy. Zdjęcia do filmu będą kręcone podczas otwierającego mistrzostwa meczu Polska-Grecja. Następnie ekipa będzie filmować kolejne mecze z udziałem Polaków, m.in. mecz Polska-Rosja 12 czerwca w Warszawie.

- Polskiej reprezentacji będziemy towarzyszyli również po meczach, w warszawskim hotelu Hyatt, aby obserwować reakcje piłkarzy w tym szczególnym czasie - tłumaczył Koszałka.

Zapowiedział, że sporo uwagi w filmie poświęcone zostanie m.in. piłkarzom, którzy urodzili się we Francji, ale jako zawodnicy reprezentują Polskę. - Obrońca Damien Perquis ma polskie korzenie - jego pradziadek urodził się w Polsce, a w latach 20. wyemigrował do Francji. W filmie przyjrzę się także koledze Perquisa, pomocnikowi Ludovikowi Obraniakowi, który również pochodzi z Francji - zapowiedział Koszałka.

Głównych bohaterów filmu "Będziesz legendą, człowieku" ma być dwóch. - Jednym będzie właśnie Damien Perquis, a drugim - bramkarz Łukasz Fabiański - wyjaśnił reżyser.

Jak powiedział, realizując ten film, chciałby dowiedzieć się m.in., dlaczego ludzie z bogatszego kraju Europy Zachodniej postanowili związać swój los z Polską. - Czy na przykład, biorąc pod uwagę Perquisa, poczuli w sobie polskość, chcą odnaleźć swoje korzenie?" - zastanawiał się Koszałka. "Ja, w ramach prac nad tym filmem, właśnie przygotowuję się do wyjazdu do Francji - powiedział.

Koszałka chce przyjrzeć się również selekcjonerowi piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszkowi Smudzie oraz prezesowi Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorzowi Lato.

- Jeśli chodzi o Grzegorza Lato - którego pragniemy sfilmować także jako legendarnego piłkarza, mam nadzieję, że znajdzie on dla mnie czas i zechce się ze mną spotkać. Chciałbym poznać również fragment jego życia prywatnego, dowiedzieć się, jaki to jest człowiek - zaznaczył reżyser.

Ważnymi bohaterami filmu mają być ponadto polscy kibice. - Zamierzamy ogłosić casting dla kibiców, którzy wystąpiliby później w naszym filmie. Ten casting chcielibyśmy zorganizować w budynku Telewizji Polskiej na Woronicza. Wybralibyśmy na przykład trzy pary polskich kibiców, z różnych rejonów kraju. W dniu meczu oprowadzilibyśmy ich po sportowych obiektach, aby rejestrować reakcje kibiców na mistrzostwa - tłumaczył Koszałka.

- Interesują mnie również reakcje polskich zawodników, trenera i polskiego społeczeństwa już po zakończeniu Euro-2012; to, co się stanie, jeżeli odniesiemy sukces, co natomiast, jeśli będzie porażka - powiedział reżyser.

Zdjęcia sportowe w dokumencie "Będziesz legendą, człowieku", za które odpowiadają znakomici operatorzy, wśród nich nagrodzony w ubiegłym roku w Berlinie za zdjęcia do filmu fabularnego "Nagroda" Wojciech Staroń, mają być "podniesione do rangi sztuki" - zapowiedział Marcin Koszałka. - Chcemy pokazać sport jako sztukę - podkreślił.

Za produkcję sygnału telewizyjnego z meczów w ramach Euro 2012 odpowiadać będzie specjalna ekipa UEFA. "My, jako twórcy filmu dokumentalnego, prowadzimy obecnie negocjacje z UEFA na temat rozmieszczenia naszych kamer na stadionie" - powiedział PAP Koszałka.

Polska premiera kinowa dokumentu planowana jest na grudzień 2012r.

Marcin Koszałka (ur. 1970) to reżyser filmów dokumentalnych (np. nagradzanych "Takiego pięknego syna urodziłam" z 1999 r. i "Deklaracja nieśmiertelności" z 2010 r.), a także ceniony operator. Jest autorem zdjęć m.in. do: "Pręg" Magdaleny Piekorz, "Rysy" Michała Rosy, "Rewersu" Borysa Lankosza i "Uwikłania" Jacka Bromskiego. Za swój krótkometrażowy dokument "Deklaracja nieśmiertelności" Koszałka zdobył nagrodę na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koszałka w dokumencie o EURO 2012
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.