Kulisy Euro 2012, czyli film o Polakach

Kulisy Euro 2012, czyli film o Polakach
(fot. PolandMFA / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

Film dokumentalny Marcina Koszałki "Będziesz legendą, człowieku", w którym reżyser odsłania kulisy Euro 2012, przyglądając się polskiej reprezentacji w trakcie mistrzostw oraz zachowaniu polskich kibiców, trafi na ekrany kin 15 marca.

"Kamera Koszałki towarzyszy piłkarzom przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej" - tak opisuje film jego dystrybutor, firma Kino Świat.

"Chwile słabości, triumfu, rozczarowania - po raz pierwszy, bez cenzury, prezentowane z perspektywy samych piłkarzy. Pierwszoplanowymi bohaterami filmu są Damien Perquis, zmagający się z trudnościami z adaptacją w polskiej kadrze, oraz twardziel i dobry duch drużyny Marcin Wasilewski" - czytamy o dokumencie.

Film Koszałki to opowieść o Euro 2012: piłkarzach i kibicach, ich nadziejach i rozczarowaniach. Głównymi bohaterami są grający w polskiej reprezentacji Perquis i Wasilewski, a bohaterem zbiorowym - kibice.

Zdjęcia realizowano na długo przed turniejem, jeszcze podczas przygotowań polskiej drużyny. Po rozpoczęciu Euro 2012 ekipa filmowa towarzyszyła piłkarzom m.in. w warszawskim hotelu Hyatt. Zdjęcia kręcone były także w strefach kibica: w Warszawie przez operatora Wojciecha Staronia oraz w Krakowie i Wrocławiu przez Arkadiusza Jakubowskiego i Przemysława Kamińskiego.

- Nigdy nie robię filmów czarno-białych. W tym filmie będzie i dramat, i radość, i nadzieja. To wszystko będzie się przeplatać, emocje będą się zmieniały - zapowiedział w czerwcowej rozmowie z PAP Koszałka.

Jak przyznał reżyser, najbardziej przejmujące było dla niego "wszystko, co działo się dzień po porażce" polskiej reprezentacji. - Dla mnie zaskoczeniem jest to, że Polacy mimo głodu sukcesu, nie skreślili piłkarzy. Dalej byli za nimi - mówił twórca filmu.

Marcin Koszałka (ur. 1970) to reżyser filmów dokumentalnych (np. nagradzanych "Takiego pięknego syna urodziłam" z 1999 r. i "Deklaracja nieśmiertelności" z 2010 r.), a także ceniony operator. Jest autorem zdjęć m.in. do: "Pręg" Magdaleny Piekorz, "Rysy" Michała Rosy, "Rewersu" Borysa Lankosza i "Uwikłania" Jacka Bromskiego. Za swój krótkometrażowy dokument "Deklaracja nieśmiertelności" Koszałka zdobył nagrodę na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kulisy Euro 2012, czyli film o Polakach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.