Najnowsze polskie animacje kukiełkowe
Najnowsze animacje kukiełkowe z Polski zostaną zaprezentowane w Lipsku. Wśród nich wyprodukowany w Łodzi najnowszy film braci Quay "Maska".
Łódź to od dziesięcioleci centrum polskiego filmu animowanego. Już w czasach Polski Ludowej w studiu Se-Ma-For powstał szereg arcydzieł animacji skierowanych zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Po 1989 roku studio kontynuowało działalność - najpierw jako instytucja państwowa, a od 1999 roku jako firma niezależna. Kinowe i telewizyjne produkcje studia zdobyły dwa Oscary ("Tango", 1983, reż. Zbigniew Rybczyński, "Piotruś i Wilk", 2007, reż. Suzie Templeton) oraz wiele innych nagród na świecie.
Od 1946 roku studio Se-Ma-For doskonali technikę animacji kukiełkowej; niezaniedbywane się także inne techniki - kredki, plastelina, nożyczki i komputer należą do podstawowych narzędzi pracy.
W Lipsku zostanie pokazany wybór najnowszych animacji kukiełkowych z Polski, niektóre spośród nich pojawią się w Niemczech po raz pierwszy. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. nowy, wyprodukowany w Łodzi film braci Quay - "Maska", a także film stanowiący część wielkiego projektu inspirowanego muzyką Fryderyka Chopina.
Program:
"Ichthys", Polska, 2005, 16 min, reż. Marek Skrobecki.
Wielokrotnie nagradzana animacja zaczyna się od podróży starszego mężczyzny, a kończy jako abstrakcyjna metafora czasu, oczekiwania i nadziei.
"Danny Boy", Polska, 2010, 10 min, reż. Marek Skrobecki.
Film o osamotnieniu i o tym, co znaczy być innym; jednocześnie aktualna satyra na społeczeństwo.
"Maska", Polska, 2010, 23 min, reż. Stephen & Timothy Quay.
Materiał do swojej najnowszej produkcji bracia Quay zaczerpnęli z opowiadania Stanisława Lema. Muzykę napisał Krzysztof Penderecki.
Projekt "Serce w murze", Polska, 2011/12, reż. Balbina Bruszewska, 80 min. Wyprodukowany z okazji Roku Chopinowskiego 2010 pełnometrażowy film połączy animację kukiełkową i technikę 3D, ma także wyznaczyć nowe granice i możliwości stojące przed sztuką animacji.
Skomentuj artykuł