Dobre efekty specjalne w polskich animacjach

Dobre efekty specjalne w polskich animacjach
"Paths of Hate" to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach
wab

"Miasto ruin" i "Paths of Hate", dwie polskie animacje, zrealizowane w studiu Platige Image w Warszawie, otrzymały nominację do nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Efektów Specjalnych VES. Wśród pozostałych filmów nominowanych za efekty są m.in. "Alicja w krainie czarów" Tima Burtona, "Incepcja" Christophera Nolana i "Tron: Dziedzictwo" Josepha Kosinskiego.

"Miasto ruin" nominowano w kategorii "Wybitne efekty specjalne w projektach pozakinowych", natomiast "Paths of Hate" ("Ścieżki nienawiści") w kategorii "Wybitna realizacja w krótkim filmie animowanym"

Gala wręczenia nagród, które zostaną przyznane po raz dziewiąty, odbędzie się 1 lutego w Los Angeles.

W "Mieście ruin", zrealizowanym przez Platige Image dla Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiono trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad miastem samolotu. Jak tłumaczył po realizacji filmu dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, celem było uświadomienie widzom, zwłaszcza młodym, ogromu zniszczeń, które dotknęły Warszawę podczas II wojny.

- Zależało nam na zachowaniu wierności wszystkich szczegółów, dlatego realizatorzy projektu korzystali z obszernej bazy zawierającej elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane stolicy. Efekt trwającej blisko trzy lata pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania - ocenił Ołdakowski.

DEON.PL POLECA

W ubiegłym roku film "Miasto ruin" był prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy 66. rocznicy powstania.

- Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi. Nieważne, czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny - krwawe ślady, ścieżki nienawiści. "Paths of Hate" to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia - tak Nenow opisał swój film. Zaznaczył, że starał się stworzyć projekt "spektakularny i atrakcyjny wizualnie", a zarazem taki, który byłby "czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych".

Film "Paths of Hate" pełen jest widowiskowych scen walk lotniczych. Twórca wykorzystał m.in. technikę grafiki 3D, tworząc animację, która przypominać ma "wprawiony w ruch sensacyjny komiks".

Dyrektorem artystycznym studia Platige Image jest Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za animowany film "Katedra" (2002).

Trailer "Miasta ruin"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dobre efekty specjalne w polskich animacjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.