Oscarowi faworyci od piątku w polskich kinach

Oscarowi faworyci od piątku w polskich kinach
Kadr z filmu "Hugo i jego wynalazek"
PAP / pz

Filmy, którym przyznano w tym roku najwięcej nominacji do Oscarów, czyli "Artysta" francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa, oraz "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese trafią w piątek do kin w Polsce.

Na ekrany wejdą też m.in. "Żelazna Dama" z nominowaną do Oscara Meryl Streep w roli byłej premier Wielkiej Brytanii oraz polski film "Z daleka widok jest piękny" w reżyserii Wilhelma Sasnala i Anny Sasnal.

"Namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina" - tak historię opowiedzianą przez Hazanaviciusa w "Artyście" przedstawia polski dystrybutor. "Film łączy klasyczną, czarno-białą poetykę ze zrozumieniem oczekiwań nowoczesnego widza. To akcja, śmiech i łzy oraz wycieczka do niezwykle barwnego świata. Opowieść dzieje się pod koniec lat 20. XX wieku, w czasie przełomu dźwiękowego. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności" - przypomniano.

Głównego bohatera "Artysty", gwiazdora niemego kina George'a Valentina, zagrał francuski aktor Jean Dujardin, któremu za tę kreację amerykańska Akademia Filmowa przyznała nominację do Oscara w kategorii główna rola męska.

Valentin obawia się, że pojawienie się dźwięku w filmie może oznaczać koniec jego własnej kariery aktorskiej. Do walki o pozycję w świecie kina i sympatię dawnej publiczności zainspiruje George'a m.in. uczucie do początkującej tancerki Peppy Miller.

Za "Artystę" przyznano 10 nominacji do Oscarów, m.in. w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria, muzyka (Ludovic Bource), zdjęcia (Guillaume Schiffman), kostiumy i pierwszoplanowa rola męska. W obsadzie, oprócz Dujardina, są m.in. Berenice Bejo, John Goodman i Penelope Ann Miller. "Artysta" jest wspólną produkcją Francji i Belgii.

Za film familijny "Hugo i jego wynalazek" w reżyserii Martina Scorsese, zrealizowany w technologii 3D, przyznano 11 nominacji do Oscarów, m.in. w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria, zdjęcia (Robert Richardson), scenariusz adaptowany i muzyka (Howard Shore).

Scorsese wyreżyserował tę historię na podstawie powieści dla dzieci, autorstwa Briana Selznicka. Film "Hugo i jego wynalazek" to opowieść o przygodach pomysłowego chłopca, który pragnie rozwikłać zagadkę przekazaną mu przez ojca. Bohater, sierota o imieniu Hugo, mieszka w Paryżu - zupełnie sam w - jak mówi Scorsese - "czymś, co przypomina ogromny mechanizm znajdujący się w zakamarkach dworca kolejowego". Chłopiec usilnie stara się nawiązać kontakt z ojcem, którego stracił.

W obsadzie filmu są m.in. Asa Butterfield (jako Hugo), Chloe Grace Moretz, Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen i Jude Law.

Komediodramat "Żelazna Dama", produkcji brytyjskiej, zdobył nominacje do Oscarów w dwóch kategoriach: pierwszoplanowa rola kobieca (Meryl Streep) i charakteryzacja. Reżyserka tego filmu, Phyllida Lloyd, pracowała już ze Streep w 2008 r., na planie komedii "Mamma Mia!".

"Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane, powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz, by zostało to zrobione, powierz to kobiecie" - to słowa Margaret Thatcher.

Byłą premier Wielkiej Brytanii gra w filmie Meryl Streep. "Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech" - tak twórcy filmu charakteryzują Thatcher, która była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w., piastując ten urząd w latach 1979-1990.

Lloyd opowiada o kolejnych etapach rozwoju kariery słynnej polityk, poświęca też uwagę życiu prywatnemu Thatcher; na oczach widzów "z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki".

Streep tak wspominała pracę na planie tej produkcji: "Pierwszy dzień, gdy spotkaliśmy się na próbie, był dla mnie dużym wyzwaniem. Otaczali mnie wspaniali brytyjscy aktorzy, było tam około czterdziestu mężczyzn, a ja byłam jedyną kobietą. Po tym doświadczeniu lepiej jestem w stanie wyobrazić sobie, co musiała czuć Margaret Thatcher, gdy brała udział w spotkaniach Partii Konserwatywnej". O postaci brytyjskiej polityk aktorka powiedziała zaś: "Thatcher udowodniła, że kobieta może być świetnym przywódcą. Nie miała najmniejszego problemu z dowodzeniem ludźmi, mężczyźni w naturalny sposób podążali za nią".

Za "Z daleka widok jest piękny" Wilhelma Sasnala i Anny Sasnal przyznano Wrocławską Nagrodę Filmową na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Akcja filmu rozgrywa się w podkarpackiej wiosce. Jeden z mieszkańców nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi podkradają różne rzeczy - resztki dobytku mężczyzny traktują jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Oscarowi faworyci od piątku w polskich kinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.