Oscary 2015: Oto lista zwycięzców!
"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Podczas niedzielnej gali rozdania statuetek triumfował "Birdman" Alejandro G. Inarritu, który zdobył 4 nagrody, w tym za reżyserię i dla najlepszego filmu.
- Jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu - w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek - powiedział Pawlikowski, odbierając statuetkę, którą zadedykował rodzicom i zmarłej niedawno żonie. "Ida" zdobyła pierwszego Oscara dla polskiego filmu w tej kategorii; poprzednim nominowanym był "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1962).
W rywalizacji o złotą statuetkę film Pawlikowskiego pokonał w swojej kategorii: rosyjskiego "Lewiatana" w reż. Andrieja Zwiagincewa, argentyńskie "Dzikie historie" w reż. Damiana Szifrona, mauretańskie "Timbuktu" w reż. Abderrahmane Sissako oraz estońsko-gruzińskie "Mandarynki" w reż. Zazy Urushadzego.
"Ida" nie zdobyła Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia - w tej kategorii nominowani byli operatorzy: Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski; złotą statuetkę otrzymał pochodzący z Meksyku Emmanuel Lubezki, doceniony za zdjęcia do "Birdmana".
Największym wygranym tegorocznej, 87. gali rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, został właśnie "Birdman" Alejandro G. Inarritu - opowieść o podstarzałym gwiazdorze filmowym, usiłującym odbudować karierę w broadwayowskiej sztuce.
Obraz zdobył statuetki w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, zdjęcia i najlepszy scenariusz oryginalny. Praca meksykańskiego reżysera, który statuetkę zadedykował swoim rodakom, wygrała walkę o tytuł najlepszego filmu z takimi pracami jak "Boyhood" Richarda Linklatera i "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, który także zdobył cztery Oscary. Obraz Andersona nagrodzono za najlepszą scenografię, charakteryzację, kostiumy i muzykę Alexandre'a Desplata.
Statuetkę dla najlepszego aktora otrzymał Eddie Redmayne, który w "Teorii wszystkiego" (reż. James Marsh) wcielił się w rolę Stephena Hawkinga. Film opowiada historię miłości, małżeństwa i choroby słynnego fizyka. Nagrodę zadedykował rodzinie naukowca.
Statuetkę dla najlepszej aktorki odebrała Julianne Moore, którą wyróżniono za rolę w "Motyl Still Alice" Washa Westmorelanda.
Nagrody dla aktorów drugoplanowych odebrali: Patricia Arquette za kreację w "Boyhood" oraz J. K. Simmons, za rolę w filmie "Whiplash" (reż. Damien Chazelle) - film triumfował także w kategoriach montaż i najlepszy dźwięk. Nagrodę za najlepszy montaż dźwięku otrzymał "Snajper" (reż. Clint Eastwood). Za efekty specjalne wyróżniono "Interstellar" Christophera Nolana.
Amerykański film "Crisis Hotline: Veterans Press 1" w reżyserii Ellen Goosenberg Kent został nagrodzony Oscarem za najlepszy krótkometrażowy dokument, pokonując w tej kategorii dwa filmy polskie: "Joannę" w reż. Anety Kopacz i "Naszą klątwę" w reż. Tomasza Śliwińskiego.
Najlepszym filmem dokumentalnym został "Citizenfour"; filmowa opowieść o Edwardzie Snowdenie w reżyserii Laury Poitras. Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego przyznano "Rozmowie" (reż. Mat Kirkby).
Nagrodę dla najlepszej animacji odebrali twórcy filmu "Big Hero 6" (reż. Don Hall i Chris Williams), a za najlepszą krótką animacją została uznana "Uczta" Patricka Osborne'a.
Za najlepszą piosenkę uznano "Glory", pochodzącą z filmu "Selma" (reż. Ava DuVernay). Utwór napisali John Stephens, znany lepiej jako John Legend, oraz Lonnie Lynn, występujący pod pseudonimem Common. Podczas gali rozdania Oscarów wystąpili także m.in. Adam Levine, Jennifer Hudson, Lady Gaga i Tim McGraw.
Podczas ceremonii rozdania nagród wspominano także artystów filmowych, którzy zmarli w ostatnich kilkunastu miesiącach, m.in. Robina Williamsa, Anitę Ekberg, Jamesa Garnera, H. R. Gigera, Malika Bendjelloula, Richarda Attenborough, Lauren Bacall, Alaina Resnais i Mike'a Nicholsa.
Skomentuj artykuł