Pokaz filmu o profesorze Zygmuncie Baumanie

Pokaz filmu o profesorze Zygmuncie Baumanie
Zygmunt Bauman (fot. culture.pl)
culture.pl / pz

Pokaz filmu dokumentalnego o światowej sławy socjologu profesorze Zygmuncie Baumanie - "Lawnswood Gardens" w reżyserii Pawła Kuczyńskiego - 6 października, godz. 20:15, budynek Starego BUW - Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Po projekcji zaplanowana jest dyskusja z twórcą filmu Pawłem Kuczyńskim i widownią.

"Lawnswood Gardens" to 53-minutowy filmowy portret światowej sławy socjologa Zygmunta Baumana - intelektualnej twarzy polskiej prezydencji w UE, którego premiera odbyła się 2 lipca 2011.

Trzonem filmu jest nieformalna, parodniowa wizyta wiosną 2010 roku prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej oraz reżysera Pawła Kuczyńskiego na Lawnswood Gardens nr 1, w domu profesora Zygmunta Baumana w Leeds, w Wielkiej Brytanii.

Ponadto film, poprzez inscenizacje wydarzeń oraz wywiady, bada relacje między baumanowską "Nowoczesnością i Zagładą" ["Modernity and the Holocaust"] a "Zimą o poranku. Opowieść dziewczynki z warszawskiego getta" ["Winter in the Morning"], pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman.

Rozmowa z Mirosławem Bałką o jego instalacji "How it is" w Tate Modern w Londynie (więcej informacji o wystawie - 12 października 2009 - 5 kwietnia 2010...), i udziale w niej prof. Baumana ("on nagle rozświetla tę ciemność") oraz reakcje samego profesora Baumana, który pisał o twórczości Bałki, pozwalają widzowi doświadczyć interakcji między socjologią a sztuką.

W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), najbliżsi przyjaciele państwa Baumanów z Leeds - Anthony Bryant i Griselda Pollock, światowej sławy historyk sztuki, polscy przyjaciele państwa Baumanów - Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr oraz Vaclav Havel ("...jego analiza Holokaustu pokazuje, że to nie był przypadek w nowoczesnym świecie" - Vaclav Havel). Konsultantem artystycznym filmu jest córka prof. Baumana, malarka Lydia Bauman.

Zygmunt Bauman (ur. 1925) - jeden z najbardziej cenionych i znanych w świecie socjologów i filozofów. Jego nazwisko jest wymieniane zawsze wśród najważniejszych twórców koncepcji "ponowoczesności". Jest przede wszystkim autorem prac o kulturze współczesnej, jej charakterystycznych cechach i procesach w niej zachodzących.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pokaz filmu o profesorze Zygmuncie Baumanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.