Polański odebrał w Paryżu Platynowe Lwy

Polański odebrał w Paryżu Platynowe Lwy
(fot. youtube.com)
PAP / pz

Reżyser Roman Polański odebrał we wtorek wieczorem w Paryżu polską nagrodę filmową - Platynowe Lwy za całokształt dokonań twórczych. Wręczenie wyrożnienia nastąpiło podczas ceremonii otwarcia festiwalu "Kinopolska" w stolicy Francji.

W paryskim kinie "L'Arlequin" statuetkę wręczył osobiście twórcy słynnego "Noża w wodzie" prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Publiczność, wśród której było wielu przedstawicieli świata kultury i sztuki Polski i Francji, zgotowała Polańskiemu gorącą owację.

Polański wyglądał na nieco zakłopotanego huczną ceremonią na jego cześć. - Za każdym razem, kiedy dają mi jakąś nagrodę za twórczość mam wrażenie, że chcą, abym przestał robić filmy - zażartował reżyser ubrany w ciemną marynarkę i otulony artystycznie zarzuconym na ramiona szalem. - Ale ja nie zamierzam przestać - dodał od razu.

Platynowe Lwy, czyli najwyższą nagrodę czerwcowego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości, przyznano w tym roku dwóm twórcom: Romanowi Polańskiemu i Tadeuszowi Konwickiemu. Jednak Polański nie odebrał wówczas wyróżnienia, gdyż - jak tłumaczyli organizatorzy imprezy - odwołał swoją wizytę w Gdyni z powodu pracy nad najnowszym filmem "Carnage" ("Rzeź").

Polański był - obok m.in. Jerzego Skolimowskiego i Andrzeja Żuławskiego - gościem wtorkowego wieczoru inaugurującego paryski festiwal polskich filmów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polański odebrał w Paryżu Platynowe Lwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.