Polscy "Londyńczycy" hitem w Szwecji

Polscy "Londyńczycy" hitem w Szwecji
Dla Szwedów "Londyńczycy" to opowieść o tym, jak Wschód spotyka Zachód w nowej Europie
PAP / drr

Polski serial o życiu polskich emigrantów w Londynie jest hitem telewizyjnym w Szwecji.

Polski serial promuje dynamiczny zwiastun, zapowiadany jest jako dramat obyczajowy, w którym "Wschód spotyka Zachód w nowej Europie". Szwedzi z krótkiej reklamy serialu mogą dowiedzieć się, że jeśli Anglicy chcą, aby praca została wykonana w trzy dni zamiast w pięć, to właśnie zatrudniają Polaków.

Dotychczas szwedzka telewizja emitowała seriale, w których Polacy prezentowani byli raczej stereotypowo. Na przykład jedną z bohaterek popularnego w Szwecji serialu "Andra Avenyn" była Grażyna Wyborska, była miss Białegostoku, pracująca w Goeteborgu jako gosposia. Polka wiązała się z kolejnymi pracodawcami, co było powodem ich kłopotów rodzinnych.

W Szwecji "Londyńczycy" jako "Londoners" będą pokazywani w najlepszym czasie antenowym o godzinie 20. W sumie zostanie nadanych 13 odcinków pierwszej serii.

- Emisja serialu w szwedzkiej telewizji SVT jest wynikiem rozmów handlowych na targach w Cannes w zeszłym roku - mówi Stanisław Wojtera, rzecznik Telewizji Polskiej, która wyprodukowała "Londyńczyków". Dwie serie były pokazywane w TVP 1 w latach 2008-2009.

Telewizja Polska sprzedała serial dystrybutorowi, firmie High Point. Dzięki temu jest szansa, że "Londyńczycy" zagoszczą również w kolejnych krajach.

Polska produkcja zwyciężyła w 2009 roku w kategorii najlepszy serial na festiwalu produkcji telewizyjnej Roma Fiction. Serial otrzymał również wyróżnienie na New York Festivals 2010.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy "Londyńczycy" hitem w Szwecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.