Polski film "Papusza" w Karlowych Warach

Polski film "Papusza" w Karlowych Warach
(fot. Krystyna Gierlinska / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego "Papusza" będzie walczyć o Kryształowy Globus w konkursie głównym tegorocznego 48. festiwalu w czeskich Karlowych Warach - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Impreza odbędzie się w dniach 28 czerwca-6 lipca.

Konkursowe produkcje oceniać będzie na festiwalu jury pod przewodnictwem Agnieszki Holland - podał PISF.

"Papusza", we wspólnej reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, opowiada o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy (ur. 1908 lub 1910, zm. 1987). Zdjęcia do filmu realizowano na Warmii, Dolnym Śląsku, w Nowym Sączu i Warszawie. W obsadzie są m.in. Jowita Budnik i Antoni Pawlicki. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń.

Papusza przez 40 lat żyła w taborze. W 1949 r. do taboru dotarł poeta Jerzy Ficowski, zainteresowany poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za jego namową Cyganka zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski tłumaczył je z języka romskiego na polski. Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona ze społeczności cygańskiej.

DEON.PL POLECA

Polskie filmy będą pokazane w Karlowych Warach również w innych sekcjach. Jak poinformował PISF, w sekcji East of the West, prezentującej debiuty i drugie filmy reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, znajdą się: "Płynące wieżowce" w reż. Tomasza Wasilewskiego oraz "Dziewczyna z szafy" w reż. Bodo Koxa. W konkursie filmów dokumentalnych wystartuje "Lalkarz" ("The Man Who Made Angels Fly") Wiktorii Szymańskiej. Do sekcji Forum Niezależnych zakwalifikowała się z kolei fabularna "Kamczatka" Jerzego Kowyni.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach zaliczany jest do najważniejszych w Europie dorocznych imprez poświęconych kinematografii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski film "Papusza" w Karlowych Warach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.