Powstanie film familijny "Dzień Czekolady"

PAP / slo

Trwają przygotowania do realizacji kinowego filmu familijnego "Dzień Czekolady", na podstawie polskiego tekstu, nagrodzonego w konkursie scenariuszowym w Cannes. Film ma być produkcją kierowaną do dzieci, a także widzów dorosłych. Zdjęcia zaplanowano na 2011 rok.

Scenariusz, pt. "Dzień Czekolady", autorstwa Anny Onichimowskiej i Jacka Piotra Bławuta (syna znanego reżysera Jacka Bławuta), uhonorowano w tym roku w Cannes międzynarodową Nagrodą ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Rywalizacja o tę nagrodę odbyła się w ramach 4. edycji ScripTeast - programu z międzynarodową Radą Artystyczną, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. ScripTeast był elementem 63. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zwycięski scenariusz został napisany na podstawie książki pod tym samym tytułem (wyd. 2007, Świat Książki) - nagrodzonej w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren - której autorką jest Anna Onichimowska.

"To opowieść o czasie, o miłości i o śmierci. O utracie. O tym, że nie jest tak łatwo być dzieckiem. To właściwie baśń dla dzieci i ich rodziców" - przypomniała w rozmowie z PAP Onichimowska.

Bohaterowie "Dnia Czekolady" to dwójka dzieci - Dawid i Monika. "Każde z nich utraciło bliską osobę. Dawid stracił małą siostrzyczkę, która utonęła. Monika tęskni za zmarłą babcią. Dzieci mieszkają w sąsiedztwie. Tworzy się między nimi bardzo bliska emocjonalna więź. Wreszcie dzieci stają się parą. Mają po sześć lat. Pomagają sobie w pokonywaniu traumy, własnych lęków" - opowiadała pisarka i współautorka filmowego scenariusza.

Onichimowska podkreśliła, że w "Dniu Czekolady" przedstawiona została historia uniwersalna.

W uzasadnieniu nagrody im. Kieślowskiego jurorzy konkursu w Cannes napisali: To scenariusz napisany z wielką wrażliwością i wyobraźnią plastyczną, pomysł na odważny i niezwykły film rodzinny. Projekt, który - dzięki rozważnemu podejściu do tematu i zachwycającym charakterom - ma szansę na pozyskanie międzynarodowej publiczności".

Na podstawie tego scenariusza powstać ma film kinowy - aktorski z elementami animacji - powiedziała PAP Anna Onichimowska. Przygotowania do ekranizacji już rozpoczęto.

"Polskim producentem jest studio filmowe Rabarbar. Szukamy koproducenta. Rozsyłamy scenariusz przetłumaczony na język angielski. Jest już kilka propozycji zagranicznych koprodukcji, na przykład z Czech" - podkreśliła Onichimowska.

Jak powiedziała, film wyreżyseruje Jacek Piotr Bławut, który planuje rozpocząć zdjęcia w 2011 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstanie film familijny "Dzień Czekolady"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.