Rozpoczął się 18. festiwal "Camerimage"

Rozpoczął się 18. festiwal "Camerimage"
PAP / drr

Osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage rozpoczęła się w sobotę w Bydgoszczy. W ramach imprezy odbędzie się kilkaset projekcji filmów - w sekcjach konkursowych i przeglądach, a wśród gości jest kilkuset twórców współczesnego kina.

Impreza po raz pierwszy odbywa się w Bydgoszczy, dokąd przeniósł ją z Łodzi, w atmosferze konfliktu z lokalnymi władzami, twórca festiwalu - Marek Żydowicz. W ten sposób przedsięwzięcie powróciło do regionu, gdzie się narodziło - pierwsze edycje odbywały się w pobliskim Toruniu.

DEON.PL POLECA- Wybrałem Bydgoszcz dlatego, że budynek Opery Nova ma stosunkowo najlepszą w Polsce infrastrukturę dla festiwalu. Daleko do ideału, ale spośród sal, jakimi dysponowały zainteresowane współpracą miasta - Katowice, Poznań, Kraków, Lublin, Gdynia i inne - ta jest najlepsza - uzasadnił decyzję Żydowicz.

Na inauguracyjny pokaz w bydgoskiej Operze Nova wybrano film "Czarny łabędź" Darrena Aronofskiego, twórcy m.in. obrazów "Pi" i "Requiem dla snu". Aronofsky, wraz z operatorem Matthew Libatique, jest laureatem przyznanej podczas tegorocznego Camerimage nagrody dla "Duetu autor zdjęć-reżyser"

Najważniejszym elementem festiwalu pozostaje osiem konkursów filmowych, m.in. Konkurs Główny o statuetkę Złotej Żaby, Konkurs Etiud Studenckich o statuetkę Złotej Kijanki oraz retrospektywy najważniejszych gości i laureatów nagród - w tym roku m.in. Jerzego Skolimowskiego oraz Michaela Ballhausa. W tym roku organizatorzy przygotowali również kilka sekcji filmów dokumentalnych, w tym nowy cykl "Art-Doc".

Nagrodę specjalną Camerimage za całokształt twórczości odbierze w tym roku autor zdjęć do wielu filmów Rainera Wernera Fassbindera, stały współpracownik Martina Scorsese - Michael Ballhaus. Równorzędne wyróżnienie za całokształt twórczości dla "Polskiego reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną" powędruje do rąk Jerzego Skolimowskiego.

Prócz pokazów filmowych odbędą się również liczne warsztaty, prezentacje sprzętu filmowego, konferencje prasowe z udziałem gości, debaty nad temat sztuki filmowej. W ramach corocznego przeglądu europejskiej kinematografii zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów austriackich.

- Trudno wymienić wszystkie wydarzenia, jakie przygotowaliśmy dla miłośników kina. Niemal każdy film biorący udział w którymś z licznych konkursów będzie prezentowany przez twórców, a większość to goście z zagranicy. To ewenement na polskich festiwalach - podkreślił Żydowicz.

W Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie około osiemnastu filmów w tym m. in. "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego ze zdjęciami Adama Sikory. Po raz szósty odbędzie się również Konkurs Filmów Polskich, w ramach którego sześć filmów oceni międzynarodowe jury. Konkursowe filmy to: "Chrzest", "Erratum", "Jutro będzie lepiej", "Made in Poland", "Różyczka" i "Wenecja".

Po raz pierwszy w ramach festiwalu pojawi się Konkurs Debiutów Operatorskich oraz Konkurs Debiutów Reżyserskich. Weźmie w nich udział po osiem filmów, spośród których najlepszy wybierze jury pod przewodnictwem autora zdjęć Michaela Ballhausa (konkurs operatorski) i holenderskiego reżysera Josa Stellinga (konkurs reżyserski).

Wzorem ubiegłych lat przygotowano retrospektywy twórczości gości specjalnych imprezy, tym razem: Jerzego Skolimowskiego (filmy polskie zaliczane do nurtu "Nowej Fali" lat 60., zrealizowane w Anglii "Na samym dnie" i "Fucha"), Michaela Ballhausa (m. in. filmy w reżyserii Scorsese czy Copolli, "Gorzkie łzy" Petry von Kant i "Małżeństwo Marii Braun" Rainera Wernera Fassbindera), a także duetu reżysera Josa Stellinga i autora zdjęć Goerata Giltay'a (m. in. "Zwrotniczy", "Latający Holender", "No planes, no trains").

Fundacja Davida Lyncha (Fundacja Sztuki Świata) zaprezentuje w ramach festiwalu, w Toruniu, wystawę fotografii Alana Parkera, który osobiście ją otworzy w poniedziałek. W Operze Nova przygotowano wystawę plakatu Tomasza Opasińskiego, młodego polskiego grafika, mieszkającego w Hollywood i pracującego dla tamtejszych studiów filmowych.

W ramach festiwalu w Operze Nova odbędzie się także koncert Orkiestry Glenna Millera. Tegoroczna edycja Festiwalu Camerimage potrwa do 4 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się 18. festiwal "Camerimage"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.