Poznań: Filmy walczą o Złote Koziołki

Poznań: Filmy walczą o Złote Koziołki
Kadr z filmu "Magiczne drzewo"
wab

Jeden z najstarszych festiwali w Polsce poświęconych filmom dla dzieci i młodzieży odbywa się w Poznaniu w dniach 6-12 grudnia 2010 roku.

Podczas festiwalu widzowie obejrzą ponad 100 produkcji z 34 krajów. Będą wśród nich filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe, ukazujące różnorodność kina dla dzieci i młodych ludzi. Festiwal jest wyjątkową okazją do obejrzenia filmów, które w znacznej części nie trafią do powszechnej dystrybucji. To także możliwość spotkania z twórcami filmowymi, każdego roku impreza gości bowiem reżyserów, aktorów i innych twórców prezentowanych filmów.

DEON.PL POLECA
Najważniejszym punktem festiwalu jest Konkurs. W tym roku o nagrodę Złotych Koziołków będzie walczyło ponad 70 filmów. Wśród nich filmy pokazywane na międzynarodowych festiwalach: "Do szpiku kości", nagrodzony Grand Jury Prize w Sundance i nagrodą C.I.C.A.E (Międzynarodowej Federacji Kin Studyjnych) na Berlinale; "Jak chcę gwizdać to gwiżdżę", który zdobył Srebrnego Niedźwiedź Berlinale, "Gniewny człowiek" - nagroda specjalna jury, UNICEF i nagroda publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. W konkursie zostaną też pokazane filmy polskie: "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali oraz 10 filmów krótkometrażowych, m.in. "Kinematograf" Tomasza Bagińskiego i "Danny Boy" Marka Skrobeckiego.

W tym roku osobny zespół ocenia filmy aktorskie i animowane. W jury zasiądą m.in. Vic Sarin, reżyser "Blasku tęczy", wyróżnionego w ubiegłym roku przez Jury Dziecięce oraz nominowany do Oskara Maciek Szczerbowski ("Madame Tutli-Putli"). Jury Międzynarodowe przyzna Złote Koziołki w czterech kategoriach: najlepszy film aktorski dla dzieci, najlepszy film aktorski dla młodzieży, najlepszy film animowany dla dzieci oraz najlepszy film animowany dla młodzieży. Filmy będzie oceniać także Jury Młodych oraz Jury Dziecięce, a uczestnicy festiwalu wybiorą najlepszy film w plebiscycie młodej widowni.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! wręczą trzy nagrody specjalne festiwalu - Platynowe Koziołki. Nagrody te otrzymają: TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film "Magiczne drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki oraz czeski reżyser Václav Vorlíček, autor m.in. serialu "Arabella".

Więcej informacji o festiwalu Młodego Widza "Ale Kino!": www.alekino.com.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: Filmy walczą o Złote Koziołki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.