Rozpoczął się 9. Watch Docs Festival

PAP / drr

Festiwal filmowy Watch Docs rozpoczął się w poniedziałek w toruńskim klubie studentów UMK "Od Nowa". Projekcjom najciekawszych obrazów, poruszających problemy ochrony praw człowieka na świecie towarzyszą w tym roku dyskusje na temat praw kobiet.

Jak poinformowała Justyna Bieluch z klubu "Od Nowa", podczas tegorocznej edycji, w ciągu trzech dni odbędą się pokazy dziesięciu filmów z całego świata. - Są one bardzo różnorodne, nie skupiliśmy się na pojedynczych, ściśle określonych problemach, ale staramy się pokazać ich różnorodność w całym świecie - podkreśliła Bieluch.

Filmy dobrano tak, by oprócz walorów dokumentalnych, prezentowały także wysoki poziom artystyczny. Są śród nich także obrazy wyjątkowe, jak "Nargis" wyprodukowany w Birmie, którego tożsamość twórców jest utajniona ze względu na ich bezpieczeństwo.

Projekcjom towarzyszyć będą warsztaty poruszające problemy praw kobiet oraz praw dziecka na początku XXI wieku. Jak przypominają organizatorzy, przypadki łamania praw człowieka w tych dziedzinach notowane są nie tylko w odległych krajach, ale różne formy dyskryminacji pojawiają się również w Polsce.

Warsztat poświęcony prawom kobiet w Polsce poprowadzą Agata Chyżewska-Pawlikowska, prezes Fundacji "Nie tylko Matka Polka" oraz prawnik zajmujący się m.in. sprawą Alicji Tysiąc. Gościem spotkania na temat łamania praw najmłodszych będzie Laura Koba, przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie.

Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Wydziałowym Kołem Nauk Politycznych UMK oraz Klubem "Od Nowa". Impreza zakończy się w środę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się 9. Watch Docs Festival
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.