Specjalny pokaz filmu "Lekarze" T. Wolskiego

Specjalny pokaz filmu "Lekarze" T. Wolskiego
Kadr z filmu "Lekarze"
culture.pl / pz

W Kinie pod Baranami zostanie pokazany nagrodzony na tegorocznym festiwalu Plus Camerimage dokument Tomasza Wolskiego "Lekarze".

Film zdobył Złotą Żabę - główną nagrodę w sekcji pełnometrażowych dokumentów - podczas tegorocznego festiwalu Plus Camerimage.

Dokument, którego reżyserem i autorem zdjęć jest Tomasz Wolski, opowiada, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych i pokoi, w których odbywają się specjalistyczne konsultacje medyczne. Kamera podgląda codzienną pracę kardiochirurgów, kardiologów oraz torakochirurgów, panującą między nimi hierarchię, konieczność podejmowania ważnych decyzji, borykanie się z ekonomicznymi problemami. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i doświadczenia, również zdarzają się momenty zaskakujące.

W tym roku film był prezentowany w konkursie 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (23-29 maja 2011), gdzie zdobył nagrodę Jury Studenckiego Konkursu Dokumentalnego i Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, był nominowany do trzeciej edycji nagród Silver Eye Awards dla Najlepszego Europejskiego Dokumentu z Europy Centralnej i Wschodniej (Jihlava, 29 października 2011), został też pokazany poza konkursem na DOK Leipzig (Lipsk, 17-23 października 2011), jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych na świecie, oraz podczas 23. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Chicago, 4-20 listopada 2011).

Więcej o filmie: www.film-commission.pl/realizacje_filmowe/lekarze.html.

DEON.PL POLECA

Tomasz Wolski, reżyser, scenarzysta, operator, dźwiękowiec, montażysta filmów dokumentalnych, urodził się 25 listopada 1977 roku w Gdyni. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dokumentalnego kursu w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2002) pod kierunkiem Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta, Jacka Petryckiego oraz Katarzyny Maciejko-Kowalczyk. To oni ukształtowali go jako dokumentalistę, i to niezwykle wszechstronnego, Wolski bowiem jest nie tylko scenarzystą i reżyserem swoich filmów, często także ich operatorem i montażystą, niekiedy również dźwiękowcem. Lubi pracować samotnie, bądź z niewielką, ograniczoną do niezbędnego minimum, ekipą. Dotychczas zrealizował m.in.: "Klinikę" (2006), "Złotą rybkę" (2008), "Aktorów" (2009 ), "Szczęściarzy" (2009), "H2O" (2010), "Lekarzy" (2011).

Organizatorem pokazu filmu "Lekarze" w Kinie pod Baranami jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pokaz odbędzie się 16 grudnia 2011 o godz. 19:00. Więcej informacji: www.kinopodbaranami.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Specjalny pokaz filmu "Lekarze" T. Wolskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.