Trzy Korony Małopolska Nagroda Filmowa

Trzy Korony Małopolska Nagroda Filmowa
(fot. materiał prasowy)
PAP/ ad

Przemysław Jurek w kategorii filmów fabularnych i Jan Polewka w kategorii filmów dokumentalnych zwyciężyli w konkursie dla twórców scenariuszy "Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa 2011".

Nagrody wręczono w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Studiu S3 TVP Kraków. Są one przyznawane twórcom najlepszych scenariuszy filmowych związanych z Małopolską tematyką lub miejscem akcji.

Konkurs zorganizowano w tym roku po raz czwarty. Jury w składzie: Jerzy Stuhr, Grażyna Trela, Maciej Dejczer, Olaf Lubaszenko, Krzysztof Gierat, Jerzy Ridan oceniło 16 scenariuszy filmów fabularnych i siedem scenariuszy filmów dokumentalnych wybranych spośród 56 nadesłanych prac.

Pierwszą nagrodę (40 tys. zł) w kategorii scenariusz filmu fabularnego zdobył Przemysław Jurek za "Trzy tysiące kroków" - opowieść o mężczyźnie, który z powodu nerwicy lękowej zaszył się w domu i utracił kontakt z przyjaciółmi, ale jego życie zmieniło się po przypadkowym spotkaniu z kobietą chorą na Alzheimera.

30 tys. zł za zajęcie drugiego miejsca otrzymał Tomasz Klimala za scenariusz "Wiktor", a 15 tys. zł za zajęcie trzeciego miejsca Wiktor Zimnal autor scenariusza "Nieokrutne historie". Wyróżnienie jury przyznało Aleksandrze Czerneckiej za scenariusz "Ślepa plamka".

DEON.PL POLECA

Maciej Dejczer mówił podczas uroczystości, że choć może scenariuszom brakuje ostatecznego warsztatowego szlifu, to ich autorzy nie podporządkowali się wymogom komercji i opisali bardzo różne historie, pokazujące i poruszające emocje.

"Większość konkursowych prac kryła w sobie historie, z których mogłyby powstać naprawdę dobre filmy. Pierwsza nagrodzona trójka scenariuszy to bardzo różne kino, ale to trzy świetne teksty i trzy dobrze poprowadzone opowieści" - powiedział PAP zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. produkcji filmowych Rafał Orlicki. Dodał, że będzie zabiegał o to, by nagrodzone scenariusze przeczytali producenci profesjonaliści.

Organizatorami konkursu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz krakowski oddział Telewizji Polskiej S.A. Patronat artystyczny nad konkursem objął Andrzej Wajda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzy Korony Małopolska Nagroda Filmowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.