Trzy polskie filmy nominowane do Oscara

Trzy polskie filmy nominowane do Oscara
(fot. materiały prasowe)
PAP / psd

"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła nominacje do Oscara w dwóch kategoriach - obraz nieanglojęzyczny i zdjęcia. Nominacje otrzymały także dwa polskie filmy dokumentalne - "Joanna" i "Nasza klątwa".

Pełną listę nominowanych do złotych statuetek w 87. edycji tych nagród amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek.

DEON.PL POLECA



Autorami zdjęć do "Idy" są wspólnie Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski.

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

W kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny, oprócz "Idy", nominacje uzyskały: "Dzikie historie" w reżyserii Damiana Szifrona (Argentyna), "Timbuktu" autorstwa Abderrahmane Sissako (Mauretania), "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa (Rosja) i "Mandarynki" (reż. Zaza Urushadze; Estonia/Gruzja).

W kategorii zdjęcia nominację do Oscara, za pracę przy "Idzie", zdobył duet Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal. O statuetkę powalczą z Emmanuelem Lubezkim (nominowanym za pracę przy "Birdmanie"), Robertem Yeomanem ("Grand Budapest Hotel"), Dickiem Popem ("Mr. Turner") i Rogerem Deakinsem (nominowany za film "Niezłomny").

Dwa polskie dokumenty "Joanna" w reż. Anety Kopacz i "Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego zostały nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowy dokument - ogłosiła w czwartek amerykańska Akademia Filmowa.

"Joanna" (reż. Aneta Kopacz) portretuje zmagającą się z rakiem kobietę - Joannę, autorkę bloga "Chustka" - oraz jej rodzinę.

"Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność - prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości" - tak opisuje ten film Wajda Studio, którego produkcją jest "Joanna".

"Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego, absolwenta wydziału reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej jest zapisem zmagań reżysera oraz jego żony z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka. Klątwa Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hiperwentylacji, CCHS) powoduje zatrzymanie oddechu podczas snu i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Ta bardzo osobista wypowiedź reżysera pokazuje proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

W tej kategorii nominacje uzyskały także obrazy: "The Reaper (La Parka)" Gabriela Serra Arguello, "White Earth" J. Christiana Jensena i "Crisis Hotline: Veterans Press 1" autorstwa Ellen Goosenberg i Dany Perry.

O tytuł najlepszego filmu w tym roku powalczą: "Snajper" Clinta Eastwooda, "Birdman" Alejandro G. Inarritu, "Boyhood" Richarda Linklatera, "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, "Gra Tajemnic" Mortena Tylduma, "Whiplash" Damiena Chazelle, "Selma" Avy DuVernay oraz "Teoria wszystkiego" w reżyserii Jamesa Marsha.

W kategorii najlepszy reżyser nominacje otrzymali: Alejandro G. Inarritu ("Birdman"), Richard Linklater ("Boyhood"), Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel"), Bennett Miller ("Foxcatcher") i Morten Tyldum ("Gra Tajemnic").

Nominacje w kategorii najlepszy aktor trafiły w tym roku do Steve'a Carella ("The Foxcatcher"), Bradleya Coopera ("Snajper"), Benedicta Cumberbatcha ("Gra Tajemnic"), Michaela Keatona ("Birdman") i Eddiego Redmayne'a ("Teoria wszystkiego").

O tytuł najlepszej aktorki rywalizować będą: Marion Cotillard ("Dwa dni, jedna noc"), Felicity Jones ("Teoria wszystkiego"), Julianne Moore ("Still Alice"), Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna") i Reese Witherspoon ("Wild").

87. gala rozdania Oscarów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, odbędzie się 22 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzy polskie filmy nominowane do Oscara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.