Twórcy "Avatara" nakręcą film o Fatimie

Twórcy "Avatara" nakręcą film o Fatimie
(fot. Our Lady of Fatima International Pilgrim Statue / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
Marcin Zatyka / PAP / pk

Artyści, którzy brali udział w przygotowaniu "Avatara", rozpoczęli pracę nad filmem animowanym o objawieniach maryjnych w Fatimie. Obraz jest realizowany w technice trójwymiarowej i będzie miał pięć wersji językowych, w tym polską.

Jak poinformował PAP Pedro Oliveira, dyrektor zarządzający spółki Imaginew, producenta filmu, do pracy przy jego tworzeniu udało się nakłonić m.in. grafików, którzy mieli udział w wielu kasowych produkcjach filmowych.

- Prace nad filmem zostały już rozpoczęte. Całość, pomimo zaangażowania w projekt wielu obcokrajowców, zrealizowana zostanie na terenie Portugalii. Nad naszym filmem pracuje m.in. Marco Di Lucca, Felix Barbas i Virginie Bourdin, którzy uczestniczyli w tworzeniu "Avatara", "Władcy Pierścieni", a także "X-Mena" i "Harry'ego Pottera" - wyjaśnił Oliveira.

Według portugalskiego przedsiębiorcy filmowego premiera filmu odbędzie się w 2017 roku, w stulecie objawień fatimskich.

Oliveira ujawnił, że 15 proc. zysków z filmu przeznaczonych zostanie na akcje charytatywne dla dzieci. Dodał, że prawdopodobnie trafią one do ofiar wojen na Bliskim Wschodzie.

- Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą władze Watykanu, z którym pozostajemy w bliskim kontakcie podczas tworzenia tego filmu - dodał.

Film będzie dozwolony od lat 8. Ma wykraczać poza temat objawień maryjnych z 1917 roku i łączyć teraźniejszość z przeszłością. W animowanym filmie pojawią się także wątki związane z polityką.

- To będzie obraz o naszej aktualnej rzeczywistości przeplatającej się z wydarzeniami zawartymi w trzech fatimskich tajemnicach. Nie mogliśmy pominąć w nim kwestii dotyczących dwóch wojen światowych, czy upadku żelaznej kurtyny. W związku z tym w filmie musi pojawić się Jan Paweł II, czyli osoba, która w decydującym stopniu przyczyniła się do porażki komunizmu w Europie. Papież ten był też jedną z kluczowych osób dla szerzenia się przesłania fatimskiego - powiedział Oliveira.

Poza Janem Pawłem II w filmie ma pojawić się również papież Franciszek. Kierownictwo Imaginew ujawniło, że z władzami Watykanu dopinane są ostatnie szczegóły na temat praw do wykorzystania wizerunku Jorge Bergoglio w wersji animowanej.

- Choć rozpoczęliśmy już tworzenie filmu to nadal nie udało nam się zebrać wystarczających środków do finalizacji tego przedsięwzięcia. Liczymy na sponsorów z wielu państw świata, szczególnie z tych katolickich - dodał portugalski przedsiębiorca.

W przeciwieństwie do "Avatara" film o objawieniach w Fatimie nie pojawi się w kinach. Jego twórcy chcą, aby obraz dostępny był w kanałach telewizyjnych na całym świecie. Liczą, że hierarchia kościelna, w tym papież Franciszek, pomoże w promocji filmu.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boska prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Twórcy "Avatara" nakręcą film o Fatimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.