W kinach filmowa biografia Jobsa

W kinach filmowa biografia Jobsa
Kadr z filmu
PAP / drr

Biograficzny obraz "Jobs", czyli opowieść o Stevie Jobsie, współzałożycielu firmy Apple, od piątku można oglądać w polskich kinach; główną rolę w filmie zagrał Ashton Kutcher. Na ekrany trafił też dramat "W kręgu miłości", wyróżniony Nagrodą Publiczności na Berlinale.

"Był jedną z kluczowych postaci końca XX wieku. Nie ukończywszy nigdy studiów, pokazał wszystkim dookoła, że posiadając wspaniałą wizję i żelazną determinację oraz bezwzględnie trzymając się raz wyznaczonego celu, można zmienić świat. Był współzałożycielem firmy Apple, a także głównym wynalazcą pierwszych domowych komputerów" - przypominają dokonania Steve'a Jobsa, zapraszając na seanse, twórcy filmu.

Reżyser Joshua Michael Stern skoncentrował się jednak nie na końcowym okresie, lecz na początkach kariery Jobsa oraz przeszkodach, które Jobs musiał kolejno pokonywać, aby móc zrealizować swoją wizję.

Steve Jobs zmarł (w wieku 56 lat) 5 października 2011 roku w Palo Alto w Kalifornii. Kilka lat wcześniej zdiagnozowano u niego rzadko spotykaną odmianę raka trzustki.

DEON.PL POLECA

Jobs nazywany był ikoną i legendą Krzemowej Doliny. Firmę Apple założył w 1976 r. razem z kolegą Steve'em Wozniakiem. Najsłynniejsze produkty jego firmy - Mac, iPod, iPhone, iPad - zrewolucjonizowały nie tylko przemysł informatyczny, ale także telefonię komórkową i przemysł muzyczny.

Biologiczny ojciec Jobsa, Abdulfattah Jandali, urodził się w mieście Hims w Syrii. Studiował na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał przyszłą matkę Steve'a. Kiedy syn z tego związku przyszedł na świat, został oddany do adopcji - przyszłego twórcę firmy Apple adoptowała para z Kalifornii, Paul i Clara Jobsowie.

Twórcy kinowej biografii Jobsa podkreślają, że wyjątkowy talent techniczny ujawniał on już jako dziecko. "Godzinami przesiadywał w garażu i, razem z przybranym ojcem Paulem, reperował i ulepszał elektroniczne urządzenia. Chłopiec, jak wspominali później jego nauczyciele, był niesamowicie inteligentny, ale kompletnie nieprzystosowany do nauki w normalnej szkole. Do najczęstszych przewinień Steve'a należały: żartowanie na lekcjach, lekceważenie autorytetów, brak odrobionych prac domowych. Przed naganami chroniły go tylko świetne wyniki kolejnych testów" - opisują dzieciństwo Jobsa autorzy filmu.

W postać Steve'a Jobsa wcielił się w filmie (produkcji amerykańskiej z 2013 roku) Ashton Kutcher. W obsadzie są też m.in.: James Woods, Dermot Mulroney i Matthew Modine. Zdjęcia do "Jobsa" kręcono w Stanach Zjednoczonych, głównie w Kalifornii, oraz w Indiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W kinach filmowa biografia Jobsa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.