Weekendowy przegląd filmowy

Weekendowy przegląd filmowy
Za tę rolę Carey Mulligan była nominowana do Oscara
psd

Była sobie dziewczyna

To kolejny dobry film, który wyszedł spod ręki duńskiej reżyserki Lone Scherfig ("Włoski dla początkujących", "Wilbur chce się zabić"). "Była sobie dziewczyna" to opowieść o inteligentnej i bystrej 16 - latce, która chce wyrwać się spod kurateli rodziców i spróbować, jak smakuje życie.

 

Młoda, inteligentna dziewczyna dorasta w Londynie w latach sześćdziesiątych.  Jej rodzina bardzo chce by studiowała na Oksfordzie. Tymczasem ona wdaje się w szalony romans z poznanym w niezwykłych okolicznościach  mężczyzną, który obiecuje, że nauczy ją życia i miłości... 

Jak napisał w swojej recenzji Janusz Wróblewski, film ten mówi więcej o złudzeniach wieku dorastania niż niejeden współczesny wyciskacz łez.

Bonnie i Clyde

Ta historia zaczyna się dość banalnie. On niedawno wyszedł z więzienia, ona pracuje jako kelnerka w podrzędnym barze. Jest rok 1931. Stany Zjednoczone toną w Wielkim Kryzysie. Poznają się przypadkiem, gdy on próbuje ukrajść auto jej matki. Na początku nie znają ani swoich imion, ani celu podróży. Gdy trafiają na starą farmę, jej właścicielowi przedstawiają się tak: " Jestem Clyde Barrow, a to Bonnie Parker. Napadamy na banki" - później napięcie rośnie.

Clyde Barrow i Bonnie Parker to postaci autentyczne - słynni w latach 30 złodzieje, których kolejne dokonania opisywała amerykańska prasa czyniąc ich bohaterami masowej wyobraźni. Zastrzelili kilkanaście osób, w tym dziewięciu policjantów. I jako pierwsi przestępcy zyskali sławę dzięki mediom. Zginęli przeszło 70 lat temu, w pobliżu Bienville Parish w Luizjanie, w obławie policyjnej. A sam film, to klasyka kina gangsterskiego ze świetną reżyserią Arhura Penna i znakomitymi rolami Warrena Beatty i Faye Dunaway

Twój na zawsze

Tyler Roth (Robert Pattinson) jest zbuntowanym chłopakiem, który co jakiś czas lubi wpadać w kłopoty. Pewnej nocy wdaje się w bójkę i zostaje poturbowany przez silniejszego od siebie policjanta. Wkrótce po tych wydarzeniach Tyler poznaje córkę funkcjonariusza - Ally. Chłopak z zemsty zamierza ją uwieść, a później porzucić. Jak się okazuje, jego plan doskonały nie jest.

"Twój na zawsze" to przede wszystkim doskonałe rzemiosło aktorskie. Robert Pattison zrywa ze swoim kinowym wizerunkiem wykreowanym przez "Harry Pottera" i sagę "Zmierzch". Gra tu zbuntowanego, hardego młodego mężczyznę, który nie wie, co to kompromis i reguły. W jego grze niektórzy widzą odbicie Jamesa Deana z "Na wschód od Edenu" i "Buntownika bez powodu". Obok Pattisona koncertowe role zagrali także Pierce Brosnam i Chris Cooper. 

 

Plaże Agnes

Autobiograficzny dokument weteranki Nowej Fali Agnes Vardy. Reżyserka opowiada o samej sobie, o swoim dzieciństwie, o rodzinie i swoich inspiracjach. Inscenizowane sceny przeplatają się z fragmentami dawnych projektów i współczesnych obrazów opisywanych przez nią miejsc. Pretekstem do snucia opowieści stają się dla niej - prawdziwie i wyimaginowane - obrazy odwiedzanych przez nią nadmorskich plaż.

Komentując spoza kadru kolejne sceny Varda zabiera widzów w przedziwną podróż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaques'em Demy'm. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat.

The Box. Pułapka

  

Historia zdesperowanego małżeństwa, Normy i Arthura Lewisów, które staje przed upiornym dylematem w chwili, gdy tajemnicze szklane pudełko trafia na próg ich drzwi. Jeśli nacisną guzik znajdujący się wewnątrz, otrzymają dość pieniędzy, by rozwiązać wszystkie swoje problemy. Ale w zamian za to, gdzieś na świecie umrze ktoś inny. Kiedy pokusa staje się nie do odparcia, Norma naciska guzik. Wkrótce w pobliżu padają strzały. Świadoma swojej winy Norma wie, że musi zrobić wszystko, co w jej mocy, by rozwikłać sprawę morderstwa, które umyślnie sprowokowała...

W rolach głównych Cameron Diaz, Frank Langella i James Marsden. W opinii krytyków film jest chaotyczny, rozwlekły i źle zagrany. Dystrybutor opisuje go nam jako "niezwykłe" połączenie "Niemoralnej propozycji" i "Zagubionej autostrady", po co nam jednak kopie, gdy są oryginały? 

Legion

Z kronikarskiego obowiązku... 

Po przerażającej biblijnej apokalipsie, grupa obcych sobie ludzi odciętych od świata w odległym przydrożnym barze na Południowym Zachodzie, nieświadomie staje się ostatnią deską ratunku dla ludzkości, kiedy okazuje się, że młoda kelnerka jest w ciąży z mesjaszem.

Era magnetowidów i przegrywanych kaset VHS miała niewątpliwie swój urok, ale to było 20 lat temu...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.