Weekendowy przegląd filmowy

Weekendowy przegląd filmowy
Kadr z filmu "Nostalgia anioła"
psd

Nostalgia anioła

Peter Jackson jest reżyserem nietuzinkowym, który nie daje się łatwo zaszufladkować. Na swoim koncie ma i monumentalne dzieła („Władca pierścieni”, „King Kong”) jak i filmy z gatunku gore, w których przelewane są hektolitry krwi ("Martwica mózgu”, "Przerażacze”). Tym razem Jackson sięgnął po literaturę. "Nostalgia anioła" powstała na podstawie powieści Alice Sebold. Początkowo miał być to niskobudżetowy obraz, bez znanych nazwisk. Plany się jednak zmieniły i ostatecznie budżet filmu wyniósł 100 mln dolarów, a w głównych rolach zagrali: Rachel Weisz, Susan Sarandon, Saoirse Ronan i Stanley Tucci.

„Nostalgia anioła” miała walczyć o najwyższe laury w tym o Oscara. Nic z tego nie wyszło. W opinii krytyków film jest przydługi, akcja rozwlekła i nużąca. Jackson nie wychodzi poza standardowe reakcje na morderstwo nastolatki: matka płacze, ojciec się wścieka i szuka sprawcy, rodzeństwo ucieka w swój świat. Nawet niebo i czyściec nie zachwycają, choć tu Jackson mógł puścić wodze fantazji.

Opowieść na podstawie bestsellerowej powieści Alice Sebold opowiada historię czternastoletniej Susie Salmon, zamordowanej w drodze do domu w grudniu 1973. Dziewczynka obserwuje to, co dzieje się po jej śmierci – emocjonalne zmagania rodziny i pozostawanie mordercy na wolności - z perspektywy nieba. W swoim nowym, tajemniczym świecie jest rozdarta pomiędzy pragnieniem zemsty, a dążeniem do uzdrowienia trawionej tym brutalnym doświadczeniem rodziny.

Różyczka

Najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego od początku budzi kontrowersje. Według niektórych jest to opowieść o Pawle Jasienicy, który pod koniec lat 60 - tych poślubił Zofię Darowską, tajną współpracowniczkę SB (ps. "Ewa", później "Max"), która regularnie na niego donosiła.

Reżyser stanowczo temu zaprzeczył. W wydanym oświadczeniu napisał: "historia opowiedziana w "Różyczce", będąc od początku do końca fikcją i kreowaniem fikcyjnych bohaterów, jak prawie każdy utwór filmowy zawiera elementy, które były inspirowane rzeczywistością, co absolutnie nie oznacza, że fabuła filmu oparta jest na faktach" - zobacz więcej.

Krytycy chwalą film, w tym rolę Roberta Więckiewicza, który wcielił się w postać oficera UB. "Różyczka" sugestywnie oddaje także klimat tamtych lat. Przez wielu traktowana jest jako faworyt do krajowych nagród filmowych.

Znany pisarz (Andrzej Seweryn) przeżywa romans z dużo młodszą od siebie, piękną kobietą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji intelektualista poślubia atrakcyjną „dziewczynę znikąd”. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją nie tylko silna namiętność, ale i groźna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem, przekazuje mu informacje mające służyć kompromitacji pisarza. Erotyczna fascynacja kochankiem stopniowo przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta zdaje sobie sprawę, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb.

Beats of freedom – zew wolności

Film dokumentalny - jak piszą jego twórcy - o tym, jak obalić reżim totalitarny przy pomocy domowej roboty wzmacniacza. Dokument Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty stara się pokazać, że upadek komunizmu, to nie tylko zasługa „Solidarności’ i Kościoła. Ich zdaniem system demontowały także chłopaki z gitarami. Walczyli o wolność tak jak umieli – śpiewali o tym, że tak nie powinno być, że chcą żyć inaczej. Zmagali się z cenzurą i wrogością władz.

Docelowymi odbiorcami dokumentu mają być obcokrajowcy. Dlatego część filmu jest w języku angielskim, a narrację prowadzi brytyjski dziennikarz polskiego pochodzenia, Chris Salewicz. Część komentarzy, które padają w filmie, Polakom na pewo wyda się mało odkrywcza lub oczywista. Dla widzów za granicą są one jednak wskazówką, jak rozumieć rzeczywistość tamtego okresu.

W filmie występują m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam), Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys), Krzysztof Skiba, Krzysztof Grabowski (Dezerter). Nie mogło zabraknąć także ważnych dla tego czasu zespołów: Dezertera, Siekiery, Brygady Kryzys, Tiltu, Kultu i Republiki.

 

Trick

Trzecia polska premiera tego tygodnia to już opowieść o współczesnej Polsce. Film jest całkiem przywoitą komedią kryminalną z kilkoma śmiesznymi dowcipami, ciekawym scenariuszem i dobrą obsadą (Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk). "Trick" nawiązuje także do klasyki polskiego kina: „Va bank” i „Wielki Szu”, nie brak w nim również odniesień do „Ocean’s Eleven”.

Filmowa opowieść o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: Marka Kowalewskiego – utalentowanego fałszerza studolarówek oraz jego starszego współtowarzysza z celi -„Profesora” Witka. Przypadkowo zamieszani w rządowe malwersacje przestępcy postanawiają zagrać va banque, a przy okazji wyrównać rachunki z przeszłości. Skomplikowana intryga jest szansą na odzyskanie wolności i zemstę. Ale czy uda się wyprowadzić w pole równie sprytnych przeciwników?

Agora

Alejandro Amenábar kręcił do tej pory niskobudżetowe, współczesne filmy. Tym razem musiał się zmierzyć z wielkim historycznym widowiskiem.

Aleksandria, początek V wieku naszej ery. Rozwija się chrześcijaństwo. Davus to niewolnik zakochany w swej pięknej pani – filozofce i astronomce Hypatii. Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata Davus jest rozdarty pomiędzy miłością a nową religią, która obiecuje wolność. W dodatku musi rywalizować o jej względy z należącym do elity miasta Orestesem.

Nasza niania jest agentem

„Nasza niania jest agentem” jest dokładnie tym, czego można się spodziewać po komedii z Jackie Chanem - sporo kopaniny i scen kaskaderskich, trochę humoru i przewidywalna fabuła. Coś dla zagorzałych fanów chińskiego aktora.

Tajny agent pracujący dla CIA, postanawia rzucić pracę w wywiadzie, by rozpocząć nowe, spokojne życie z dziewczyną z sąsiedztwa Gillian (Amber Valletta). Zanim jednak Gillian zgodzi się na ślub, Bob (Jackie Chan) musi wypełnić ostatnią misję – zdobyć serca trójki pewnych siebie dzieci Gillian.

Gdy Gillian wyjeżdża z miasta, Bob - chcąc zdobyć przychylność jej dzieci - ochoczo zgłasza się do roli niani. Kiedy 12-letni syn Gillian omyłkowo pobiera tajny program z komputera Boba, jego wróg nr 1, rosyjski "bardzo wredny" terrorysta, przypuszcza zmasowany atak. Jak się domyślacie, biedny Bob musi stanąć na wysokości zadania i jako super szpieg, i jako super niania. Nic więc dziwnego, że zadanie to okaże się dla niego największym wyzwaniem w karierze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.