"Wenecja" Kolskiego otworzy "Wisłę"

"Wenecja" Kolskiego otworzy "Wisłę"
"Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego jest wielokrotnie wyróżnianym polskim filmem (fot. filmweb.pl)
PAP / wab

"Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego - filmowa opowieść o magicznej podróży małego chłopca do perły Adriatyku - otworzy tegoroczny Festiwal Filmów Polskich w Rosji "Wisła". W ceremonii otwarcia w jednym z najstarszych kin moskiewskich zaśpiewa Chór Aleksandrowa.

Festiwal filmowy "Wisła" potrwa od 15 kwietnia do 5 maja. Rosyjska publiczność obejrzy najciekawsze polskie produkcje filmowe zrealizowane w ostatnim czasie. Będzie też uczestniczyć w spotkaniach z polskimi reżyserami i aktorami. Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 r. Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, który organizowany jest co roku w Warszawie. "Wisła" będzie miała już swoją czwartą edycję, a poza Moskwą odwiedzi także Jekaterynburg oraz Niżny Nowogród.

"Podczas festiwalu zaprezentujemy ponad 60 polskich filmów z ostatnich lat, w tym najważniejsze produkcje, których Rosjanie jeszcze nie znają" - powiedziała PAP dyrektorka festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska. "Przegląd polskich filmów odbędzie się w dwóch ważnych kinach Moskwy: liczącym ponad 102 lata kinie Chudożestwiennyj, w którym Nikita Michałkow prezentuje swój międzynarodowy moskiewski festiwal oraz w kinie Fakieł" - zaznaczyła.

Film "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego, który zainauguruje festiwal, jest wielokrotnie wyróżnianym polskim filmem, prezentowanym dotychczas m.in. na festiwalach w Cottbus, Tallinie i Montrealu, gdzie film otrzymał Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne. Film opowiada o wyobrażonej podróży małego chłopca do Wenecji, najbardziej romantycznego miasta na świecie, dzięki której mały bohater chroni się przed tragicznymi doświadczeniami drugiej wojny światowej.

Film wyróżniają znakomite zdjęcia Arthura Reinharta, który w 2010 r. został za nie nagrodzony "Złotymi Lwami" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Operator otrzymał też "Złotą Żabę" na festiwalu Camerimage oraz nagrodę "Orły" przyznanego w tym roku przez Polską Akademię Filmową. "Wenecja" otrzymała także "Orły" za najlepszą scenografię (nagrodę otrzymała Joanna Macha), najlepsze kostiumy (Małgorzata Zacharska) oraz najlepszy dźwięk (Jacek Hamela).

W ceremonii otwarcia, która odbędzie się w moskiewskim kinie Chudożestwiennyj, wezmą udział m.in. doradca premiera i prezydenta Rosji ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Michaił Szwydkoj i ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski. Podczas inauguracji festiwalu zaśpiewa Chór Aleksandrowa.

Do konkursu głównego festiwalu "Wisła" zostało zakwalifikowanych 13 polskich produkcji, które będą walczyć o statuetkę "Słonia" - nagrodę jednej z najbardziej renomowanych rosyjskich organizacji kinematograficznych - Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych w Rosji. Wśród polskich filmów - poza "Wenecją" - znalazły się m.in. "Rewers" Borysa Lankosza, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Las" Piotra Dumały, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, "Chrzest" Marcina Wrony i "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec.

W jury festiwalowym zasiądą m.in. dziennikarz filmowy i szef Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji Wiktor Matizen, historyk sztuki i krytyk filmowy Irina Rubanowa, zajmująca się tematyką kina polskiego, redaktor naczelna działu kultury "Wriemia Nowostiej" Alona Solncewa, redaktor magazynu filmowego "Kultura" Swietłana Chochriakowa oraz znawca kina specjalizujący się w kinematografii wschodnioeuropejskiej Denis Wiren.

"To dla nas bardzo ważne, że nagrodę dla polskiego filmu przyznają nie organizatorzy festiwalu, ale Rosjanie" - podkreśliła Szlagowska-Skulska. Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony 21 kwietnia.

Poza filmami konkursowymi widzowie będą mogli obejrzeć także obrazy z sekcji: Polskie-rosyjskie motywy (m.in. "Tlen" Iwana Wyrypajewa z Karoliną Gruszką w roli głównej), Kalejdoskop nowego kina, Animacje ze studia Se-ma-for (tej sekcji będą towarzyszyć warsztaty z animacji poklatkowej), Polskie debiuty ze studia Munka oraz dokumenty z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Własne etiudy filmowe przedstawią także najzdolniejsi studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Planowana jest także retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego w związku z przypadającą w marcu 15. rocznicą jego śmierci (pokazane zostaną m.in. "Krótki film o miłości" i "Krótki film o zabijaniu") oraz retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy w związku z 85. rocznicą urodzin reżysera. Odbędą się także spotkania z polskimi twórcami m.in. reżyserem filmu "Chrzest" Marcinem Wroną i laureatem tegorocznej Polskiej Nagrody Filmowej "Orły" w kategorii najlepszy aktor - Robertem Więckiewiczem.

Współorganizatorami Festiwalu Filmów Polskich w Rosji "Wisła" są Fundacja Wspieram z Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wsparcia finansowanego przy organizacji imprezy udzieliły m.in. firmy KGHM Polska Miedź S.A. i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W organizację festiwalu włączyło się także rosyjskie Ministerstwo Kultury i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wenecja" Kolskiego otworzy "Wisłę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.