Wrocławska edycja Planete+ Doc Film Festival

Wrocławska edycja Planete+ Doc Film Festival
PAP / drr

Projekcją filmu "Słodkie marzenia Mustafy" w reż. Angelosa Abazoglou rozpoczęła się w poniedziałek wrocławska odsłona 9. edycji Planete+ Doc Film Festival. Podczas imprezy zostanie pokazanych 49 filmów dokumentalnych, odbędą się debaty i spotkania z twórcami.

Po raz pierwszy w swojej dotychczasowej historii festiwal podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich rozpoczęła się w Warszawie w ostatni piątek i potrwa do 20 maja.

Obraz otwierający wrocławską odsłonę festiwalu to opowieść o dwóch obliczach współczesnej Turcji - jej zachodniej, europejskiej części oraz wschodniej - azjatyckiej, trzymającej się tradycji. Angelos Abazoglou przedstawia widzom historię 16-letniego Mustafy, który pracuje w rodzinnej firmie produkującej baklawę - znany na świecie turecki przysmak. Nastolatek mieszka w położonym na wschodzie kraju mieście i marzy o otwarciu w Stambule własnej firmy.

DEON.PL POLECA

- Historia pojedynku Mustafy z problemem kulturowych zmian w Turcji opowiedziana tu zostaje w paradokumentalnej formie, w której wyreżyserowane zdarzenia splatają się ze świetnym dokumentalnym ujęciem codziennego życia. O słodkich marzeniach mówi się tu tyle samo, co o urzekającej surowej rzeczywistości kraju gwiazdy i półksiężyca - piszą o filmie organizatorzy festiwalu.

W ramach wrocławskiej edycji Planete+ Doc Film Festival zostanie pokazanych 49 filmów dokumentalnych. Wśród nich nowy obraz Jamesa Marsha "Projekt Nim", nagrodzona na festiwalu w Wenecji ostatnia część dokumentalnej trylogii Michaela Glawoggera "Chwała dziwkom" i film otwarcia z festiwalu w Wenecji "Niech żyją Antypody!" Wiktora Kossakowskiego.

Podczas festiwalu odbędą się również spotkania z twórcami. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Mathieu Roy, współreżyser "Pułapek rozwoju“, Michael Glawogger oraz James Marsh, laureat Oskara za film "Człowiek na linie".

Podczas festiwalu po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda Grand Prix Dolnego Śląska. W konkursie wystartuje 16 filmów, a zwycięzcę wybierze jury, w skład którego wchodzą: reżyser Przemysław Wojcieszek, dziennikarka Magda Podsiadły i producent filmowy Lambros Ziotas. Twórca najlepszego filmu otrzyma nagrodę w wysokość 3 tys. euro.

W ramach 7-dniowej imprezy odbędą się także koncerty muzyczne w klubie festiwalowym oraz cztery debaty, podczas których poruszone zostaną m.in. kwestie granicy etyki dziennikarskiej i perspektywy zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocławska edycja Planete+ Doc Film Festival
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.