Habsburg oprowadza po Starym Zamku w Żywcu

(fot. Beemwej / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Po żywieckim Starym Zamku turystów oprowadza jego dawny właściciel arcyksiążę Karol Stefan Habsburg; od poniedziałku działa tam elektroniczny przewodnik - powiedział rzecznik magistratu w Żywcu (Śląskie) Tomasz Terteka.

- Przy wejściu do Starego Zamku, w którym mieści się miejskie muzeum, turyści otrzymają elektroniczne urządzenie. Po wybraniu jednej z czterech wersji językowych: polskiej, angielskiej, słowackiej lub niemieckiej, usłyszymy głos lektora, który powita nas słowami: nazywam się arcyksiążę Karol Stefan Habsburg - powiedział Terteka.

"Elektroniczny arystokrata" oprowadzi turystów po zamku, przekazując szczegółowe informacje o konkretnym miejscu, w którym się znajdują.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek udostępniona została również specjalna trasa po mieście. - W elektronicznym urządzeniu ze słuchawkami "wgrana jest" 23-minutowa trasa po głównych atrakcjach turystycznych miasta: parku, zamku, dzwonnicy i kościele konkatedralnym - powiedział Terteka.

Przewodnik elektroniczny i elektroniczna trasa po mieście zostały sfinansowane z funduszy projektu "Poprawa jakości i dostępności informacji turystycznych na terenie powiatów: bielskiego i żywieckiego". Obejmuje działania związane z utworzeniem zintegrowanego systemu informacji turystycznej w Żywcu, Czernichowie, Lipowej, Łodygowicach i Wilkowicach.

Historia Starego Zamku sięga połowy XIV wieku. Pierwszymi właścicielami miasta i zamku, potwierdzonymi w dokumentach, byli Komorowscy herbu Korczak. Dobra nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 roku. Zamek później należał także do Wazów i Wielopolskich, a od połowy XIX wieku - do Habsburgów. Przy zamku, a także wybudowanym obok pałacu Habsburgów, powstał park. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVIII wieku.

Jego powierzchnia wynosi 26 ha.

Arcyksiążę Karol Stefan Habsburg-Lotaryński żył w latach 1860-1933. Był właścicielem dóbr żywieckich. W międzywojniu był uznawany przez polskie środowisko monarchistyczne za odpowiedniego kandydata do polskiej korony. Z żoną Marią Teresą miał sześcioro dzieci, w tym Karola Olbrachta, który odziedziczył dobra żywieckie, ojca Marii Krystyny, ostatniej Habsburżanki mieszkającej w Żywcu po dziś dzień.

Rodzina żywieckich Habsburgów jest blisko spokrewniona z rodem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. Czuli się Polakami. Arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Po II wojnie światowej władze PRL odebrały Habsburgom polskie obywatelstwo.

Przywrócono je dopiero w 1992 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Habsburg oprowadza po Starym Zamku w Żywcu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.