Herta Müller, Marjane Satrapi, Amos Oz...

Noblistka Herta Müller będzie jednym z gości festiwalu (fot. www.pwf.cz)
wab

Herta Müller, Marjane Satrapi, Amos Oz, Rabih Alameddine, Claude Lanzmann i Jurij Andruchowycz będą gośćmi 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, organizowanego pod hasłem "Inne światy, inne języki", który potrwa od 2 do 7 listopada 2010 roku.

Herta Müller (ur. 1953) jest niemiecką pisarską rumuńskiego pochodzenia. Zadebiutowała w 1982 roku powieścią Niziny. Pierwsze wydanie ukazało się w okrojonej formie, gdyż cenzura nie zgodziła się na druk niektórych fragmentów. W 1987 roku z ówczesnym mężem (pisarzem Richardem Wagnerem) wyemigrowała do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. Wykładała na niemieckich uczelniach i zajmowała się pisaniem. W 2009 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. W języku polskim ukazały się następujące książki Müller: Sercątko, Dziś wolałabym siebie nie spotkać, Lis już wtedy był myśliwym, Król kłania się i zabija, Niziny, Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie, Głód i jedwab.

Marjane Satrapi (ur. 1969) jest irańsko-francuską autorką komiksów i powieści graficznych, a także reżyserką filmów animowanych. W latach 2000-03 ukazały się we Francji cztery tomy jej najsłynniejszej powieści graficznej Persepolis, w której opowiada o swym życiu w Iranie i w Europie. W 2007 roku na jego podstawie powstał film animowany, który Marjane wyreżyserowała wraz z Vincentem Paronnaudem. Jest laureatką prestiżowego konkursu komiksowego organizowanego przy okazji Festiwalu Komiksu w Angoulême. W Polsce prócz Persepolis ukazały się: Kurczak ze śliwkami oraz Wyszywanki.

Amos Oz (ur. 1939) jest izraelskim eseistą, prozaikiem i publicystą. Zadebiutował w 1965 roku zbiorem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale. W przekładzie na polski ukazało się kilka jego powieści i zbiorów opowiadań, m.in. Firma, Mój Michał, Czarna skrzynka, Pantera w piwnicy, Poznać kobietę, Aż do śmierci, Nagle w głębi lasu, Rymy życia i śmierci, Sceny z życia wiejskiego. Amos Oz współzakładał organizację Szalom Achszaw (Pokój Teraz). Jest wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szawie. Od kilku lat wymieniany jest w gronie faworytów do literackiej Nagrody Nobla.

Rabih Alameddine (ur. 1959) jest amerykańskim pisarzem. Oprócz wydanej po polsku powieści Hakawati. Mistrz opowieści opublikował w USA dwie powieści – Koolaids i I, the Divine – oraz zbiór opowiadań The Perv. Alameddine jest także malarzem, swe prace wystawiał w wielu galeriach w Europie, Ameryce i na Bliskim Wschodzie. Mieszka w San Francisco i Bejrucie.

Jurij Andruchowycz (ur. 1960) jest ukraińskim poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i muzykiem. Zadebiutował w 1985 roku jako poeta. W tym samym roku założył (z Wiktorem Neborakiem i Ołeksandrem Irwańcem) grupę Bu-Ba-Bu (Burleska-Bałagan-Bufonada), która w znaczący sposób wpłynęła na ukraińską scenę literacką. Uznanie przyniosły mu publikowane w latach 90-ych powieści: Rekreacja, Moscoviada oraz Perwersja. W Polsce – prócz wspomnianych powieści – ukazały się również następujące książki: powieść Dwanaście kręgów; zbiory esejów Erz-herz-perz, Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie oraz napisana wspólnie z Andrzejem Stasiukiem Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową; tomy wierszy Piosenki dla martwego koguta, Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980–1990. Jest laureatem m.in. prestiżowej Nagrody Angelus, przyznawanej we Wrocławiu.

Claude Lanzmann (ur. 1925) jest francuskim reżyserem, reporterem, dokumentalistą, redaktorem naczelnym pisma literacko-politycznego Les Temps Modernes (założonego przez Paula Sartre’a i Simone de Beauvoir). Światowy rozgłos przyniósł mu film Shoah – mówiona historia Holokaustu, w której Lanzmann zaprezentował świadectwa Żydów, Polaków i Niemców, pomijając źródła historyczne. Zależało mu na pierwszoosobowej narracji uczestników wojny. Inne jego filmy: Dlaczego Izrael (1972), Tsahal (1994), Sobibór (2001) oraz Raport Karskiego (2010).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Herta Müller, Marjane Satrapi, Amos Oz...
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.