Historyczne inscenizacje "Oblężenie Malborka"

Historyczne inscenizacje "Oblężenie Malborka"
(fot. topcastles.com/flickr.com/CC)
PAP / psd

Około 300 wykonawców, jeźdźcy na koniach oraz repliki średniowiecznych machin wezmą udział w inscenizacji historycznej pt. "Oblężenie Malborka". Nocne przedstawienie organizowane na malborskim zamku, będzie można obejrzeć w piątek i w sobotę.

Rekonstrukcja "Oblężenie Malborka" upamiętnia trwającą około dwóch miesięcy, nieudaną próbę zdobycia krzyżackiego zamku w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w lipcu 1410 roku.

Inscenizacja będzie miała miejsce w amfiteatrze urządzonym u podnóża malborskiego zamku, na tzw. Wałach von Plauena. "Rolę wielkiego mistrza Heinricha von Plauena zagra Robert Gonera, we Władysława Jagiełłę wcieli się Witold Szulc, a narrację poprowadzi Krystyna Czubówna" - poinformował PAP wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Rafał Mańkus.

Oba spektakle rozpoczną się o godz. 22. Publiczność zgromadzona w amfiteatrze będzie mogła obserwować je także na zamontowanym na miejscu dużym ekranie diodowym. Na zakończenie każdej inscenizacji przewidziano kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.

DEON.PL POLECA

Inscenizacje będą najważniejszymi, ale nie jedynymi punktami programu "Oblężenia Malborka". Już w czwartek rozpoczną się w Malborku imprezy towarzyszące widowiskom. Tego dnia na terenie malborskiego zamku otwarty zostanie jarmark rzemiosł średniowiecznych oraz trzy obozy rycerskie. Na miejscu zobaczyć będzie można pokazy walk rycerskich, tańca oraz gier i zabaw średniowiecznych a także występy wagabundów. Niemal wszystkie te atrakcje będą dostępne od czwartku do niedzieli, kiedy to zakończy się impreza.

W ramach jarmarku na ponad 40 stylizowanych straganach i w zaaranżowanych warsztatach prezentować będą swoje wyroby rzemieślnicy z Polski i z zagranicy. Będą bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i drukarze.

W trzech obozach rycerskich staną namioty ozdobione chorągwiami. Przy dźwiękach dawnej muzyki rycerze i ich świta - wszyscy wyposażeni w samodzielnie wykonane repliki sprzętów i strojów, będą naprawiać odzież, konserwować uzbrojenie, sporządzać posiłki czy trenować przed walkami.

Integralną częścią imprezy będzie też odbywający się w czwartek i piątek cykl wykładów pt. "Spotkania z historią", na który złożą się m.in. opowieści o monetach zakonu krzyżackiego, bursztynie, krzyżackiej kuchni czy historii malborskiego zamku.

Impreza "Oblężenie Malborka" organizowana jest w tym roku po raz trzynasty. Organizatorami tegorocznej edycji jest Muzeum Zamkowe Malborku oraz firma Eventcom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Historyczne inscenizacje "Oblężenie Malborka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.