Imię nowego papieża pochodzi od słowa "lew". W Biblii to zwierzę ma głęboką symbolikę

Imię Leon, jakie przybrał nowy papież, pochodzi od łacińskiego słowa "leo" oznaczającego "lwa". W Piśmie Świętym zwierzę to ma głęboką, lecz często odmienną symbolikę.
Lew jest jednym z najczęściej pojawiających się zwierząt w całej Biblii. Pojawia się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Już w Księdze Rodzaju (Rdz 49,9-10) czytamy: "Judo, młody lwie, na zdobyczy róść będziesz, mój synu: jak lew czai się, gotuje do skoku, do lwicy podobny - któż się ośmieli go drażnić?".
Tradycja judeochrześcijańska traktuje ten fragment jako zapowiedź Mesjasza, który przyjdzie z pokolenia Judy. "Lew symbolizuje zatem nie tylko władzę doczesną – to przede wszystkim znak boskiej potęgi i sprawiedliwości. Jest symbolem wejścia Boga w historię człowieka" – czytamy na portalu eldebate.com.
Lew pojawia się na kartach Starego Testamentu także w Proroctwie Balaama (Lb 24,9): "Położył się, jak lew się przyczaił lub niby lwica. Kto się odważy go zbudzić? Błogosławieni niech będą, którzy błogosławią ciebie, a przeklęci, którzy ciebie przeklinają»".
Zwierzę to jest również symbolem świętego Marka, który przedstawiany jest jako lew ze skrzydłami. Wszystko dlatego, że napisana przez niego Ewangelia rozpoczyna się od głosu Jana Chrzciciela nawołującego do nawrócenia. Jest to jakby ryk, który budzi śpiących. Według św. Hieronima, tłumacza Pisma Świętego, lew uosabia ducha prorockiego – tego, który czuwa, upomina i głosi nadejście Królestwa Bożego.
W średniowieczu uczono, że lew śpi z otwartymi oczami. W ten sposób chciano przekazać, że Chrystus, porównywany do lwa, czuwa nad Kościołem, nawet jeżeli wydaje się być w nim nieobecny.
W Biblii, szczególnie w Psalmach, lew ukazywany z kolei w negatywny sposób, będąc uosobieniem wrogów. "Panie, Boże mój, do Ciebie się uciekam; wybaw mnie i uwolnij od wszystkich prześladowców, by kto - jak lew - mnie nie porwał i nie rozszarpał, gdy zabraknie wybawcy" – czytamy w Psalmie 7 (PS 7, 2-3).
Lew ma w Piśmie Świętym zupełnie różne znaczenie, jednak papież jako głowa Kościoła jest powołany do czuwania nad wiarą, do ochrony powierzonych mu wiernych oraz do odwagi w konfrontacji z tymi, którzy zagrażają owczarni. Imię "Lew" staje się w tym kontekście nie tylko symbolem, ale jasną deklaracją papieskiej misji. Odwołuje się ono zarówno do wielkich poprzedników – jak św. Leon Wielki, który z mądrością i niezłomnością przeciwstawił się zarówno Atyllowi, jak i błędom doktrynalnym – jak i do duchowej siły potrzebnej dziś, by w czasach niepokoju bronić prawdy bez lęku.
Źródło: eldebate.com / tk
Skomentuj artykuł