Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu

(fot. Jamie Henderson / flickr.com)
pl.wikipedia.org / wirtualnyparyz / m.a.b.

Notre-Dame de Paris jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Jej nazwę tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie. W okresie Rewolucji Francuskiej nazywana była "Świątynią Rozumu".

W Katedrze Notre Dame można poznać historię Korony Cierniowej. Paryska świątynia przyciąga tłumy ludzi bez względu na kolor skóry, religii czy wyznania. Znana jest głównie ze względów architektonicznych jako gotyckie dzieło sztuki, natomiast nie każdy wie, że to właśnie tutaj znajdują się relikwie Męki Pańskiej - Korona cierniowa i gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Pana Jezusa.

Co roku, 14. i 15. sierpnia tysiące pielgrzymów bierze udział w uroczystościach Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi z całego świata gromadzą się na brzegu Świętego Bernarda by moc uczestniczyć w procesji maryjnej na Sekwanie wokół wyspy Świętego Ludwika. W procesji bierze udział ok. 5000 wiernych zgromadzonych na 13 statkach wokół srebrnej statuy Matki Bożej z dzieciątkiem. Procesji na statkach towarzyszy śpiew, modlitwy, płonące świece...

DEON.PL POLECA

Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym dla kościoła francuskiego, który związany jest ze ślubem złożonym przez króla Francji św. Ludwika o zawierzeniu Francji Maryi i złożonej obietnicy, propagowania w tym wyjątkowym dniu licznych procesji maryjnych. W rok po złożonych ślubach król doczekał się cudownych narodzin syna.

3 września 2006 plac przed katedrą poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nazwę "Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul II", czyli "Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II".

Katedra wysławiona została przez literaturę. Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu jest to powieść Wiktora Hugo (znana w Polsce również pod tytułem Dzwonnik z Notre-Dame), osadzona w czasach późnego średniowiecza. Miejscem akcji jest Katedra i jej okolice, a osią powieści wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo i pięknej Cyganki Esmeraldy. Książka wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji.

Powieść została napisana pod wpływem odnalezienia przez autora greckiego napisu "ΑΝАΓΚΗ" ("Przeznaczenie") na ścianie Katedry Notre-Dame.

W 1996 roku na podstawie książki wytwórnia Walta Disneya zrealizowała film animowany, pt. Dzwonnik z Notre Dame. Dwa lata później odbyła się paryska premiera musicalu Notre-Dame de Paris z piosenkarzem Garou w roli Quasimodo.

(fot. slimmer_jimmer / flickr.com)

(fot. Alex / flickr.com)

(fot. Till Krech / flickr.com)

(fot. Adrian Berg / flickr.com)

(fot. James Morley / flickr.com)

(fot. J. A. Alcaide / flickr.com)

(fot. Jamie Henderson / flickr.com)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.