Kraków: Dziś / Today Tadeusz Kantor!
7 grudnia w Krakowie rozpocznie się sympozjum organizowane w 20. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora. W ramach tego wydarzenia zaplanowane są konferencje, wystawy, spotkania i projekcje filmowe.
Urodzony w Wielopolu w 1915, w czasie I Wojny Światowej, zmarły w Krakowie w 1990 w przededniu premiery swojego ostatniego spektaklu - Tadeusz Kantor był nie tylko jednym z najbardziej genialnych ludzi teatru XX wieku, ale również niestrudzonym reformatorem sztuk wizualnych, żarliwym kontynuatorem historycznych awangard, protagonistą i świadkiem wydarzeń całego wieku.
Sztuka Tadeusza Kantora syciła się pamięcią i różnymi formami wspomnień, jednak dwudziestolecie śmierci artysty prowokuje do znalezienia nowego miejsca jego twórczości i naszego z nią związku.
Szczególnie ważne staje się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Kim jest dziś Tadeusz Kantor?” W związku z tym pięciodniowe sympozjum poświęcone krakowskiemu twórcy, zorganizowane przez Cricotekę przy współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, to nie tyle obchody jubileuszowe, ile próba nawiązania dialogu z jego dziełem. Wielowątkowa inscenizacja obecności, aktualności, a także historycznej hermetyczności Kantora, dokona się w różnych miejscach pamięci.
W dniu śmierci artysty 8 grudnia 2010 r. na ulicy Kanoniczej zostaną tradycyjnie zainscenizowane Żywe pomniki. Cricoteka zaprezentuje dwie wystawy: Przedmioty sztuki Tadeusza Kantora oraz serię rysunków do ostatniego spektaklu Dziś są moje urodziny. Różne modele reaktywacji relacji z artystą mogą sprzyjać prawdziwym spotkaniom. Złożą się na nie wspomnienia aktorów teatru Tadeusza Kantora 8 grudnia 2010 r. w Galerii Krzysztofory, zderzone z wystąpieniami młodych badaczy, dla których Kantor to zjawisko historyczne. Sesja doktorancko-studencka będzie miała miejsce 7 grudnia 2010 r., również w Galerii Krzysztofory.
9 grudnia 2010 r. rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa w Sali Klasycznej PWST. Badacze sztuki i teatru podejmą próby usytuowania Kantorowskiej tradycji we wszelkich perspektywach myślowych i artystycznych, polskich i zagranicznych. Wywody naukowe będą przeplatane refleksją artystyczną związaną z projekcjami mało znanych filmów o sztuce plastycznej i teatralnej Tadeusza Kantora. Zobaczyć będzie można: Worki, szafę i parasol w reż. Dietricha Mahlowa, Nadobnisie i koczkodany w reż. Kena McMullena (polska prapremiera), oraz Teatr Tadeusz Kantora w reż. Denisa Bableta.
Podsumowaniem sympozjum w dniu 11 grudnia 2010 r. stanie się rozmowa z artystami teatru i kuratorami wystaw (ta ostatnia poprzedzona projekcją filmu Uwaga!… malarstwo). Dwa panele, w których udział wezmą przedstawiciele świata sztuki i kultury, to zaproszenie do wspomnień i projektów, do refleksji nad totalnością sztuki Tadeusza Kantora i nad możliwością włączenia jej, jako wciąż żywego fenomenu, w przestrzeń kultury nowoczesnej.
Skomentuj artykuł