Łódzkie Spotkania Teatralne 2010

Łódzkie Spotkania Teatralne 2010
Spektakle tegorocznych spotkań prezentowane będą w kilku miejscach
PAP / slo

11 przedstawień teatrów alternatywnych z Polski i z zagranicy znajdzie się w programie rozpoczynających się w czwartek Łódzkich Spotkań Teatralnych 2010.

Jest to jeden z najważniejszych festiwali promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej i najstarsza impreza kulturalna w Łodzi.

DEON.PL POLECAWedług organizatorów, tegoroczne Łódzkie Spotkania Teatralne (ŁST) mają promować i prezentować dokonania wybitnych polskich oraz zagranicznych twórców związanych z teatrem i tańcem. Impreza ma w tym roku charakter przeglądu i nie będzie konkursu dla młodych zespołów teatralnych.

Jak poinformował dyrektor ŁST Marcin Wartalski, w programie czterodniowej imprezy znalazły się m.in. cztery spektakle zagraniczne, trzy przedstawienia krajowe w nurcie "Prezentacje" i cztery - dotychczasowych laureatów ŁST. Nie zabraknie też festiwalowych wydawnictw, a po każdym spektaklu zaplanowano "Dysputy festiwalowe" z udziałem twórców i publiczności.

ŁST otworzą w czwartek wieczorem w Teatrze im. Jaracza przedstawienie Marcina Januszkiewicza "Homework z cyklu prace domowe" oraz spektakl "NN. Wacławowi Niżyńskiemu" Lubelskiego Teatru Tańca.

Wśród gości ŁST znajdą się dwie grupy z zagranicy, z których każda zaprezentuje po dwa spektakle. Tanztheater Derevo (St.Petersburg/Drezno) pokaże przedstawienia "Harlekin" oraz premierowo "Improvisation Anton & Derevo". Natomiast Teatr AKHE z St. Petersburga przywiezie przedstawienia "Mr Carmen - not Carmen" oraz "Plug'n play".

Obok gości zagranicznych na festiwalu wystąpią także: Teatr Cinema z Michałowic, który pokaże premierowo spektakl "Hotel Dieu", Teatr Gestu i Ruchu z Krakowa z "projekt tanc. witkac. Krótka historia pewnych miłości", Teatr Stajnia Pegaza z Sopotu z przedstawieniem "Ja/Marilyn" i łódzki Teatr Chorea, który pokaże "Grotowski próba odwrotu". Festiwal zakończy w niedzielę przedstawienie poznańskiego Teatru Porywacze Ciał pt. "Inwazja według Porywaczy Ciał".

Spektakle tegorocznych spotkań prezentowane będą w kilku miejscach, m.in. w Łódzkim Domu Kultury, Teatrze im. Jaracza, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych i klubie Wytwórnia. Organizatorem ŁST jest Ośrodek Teatralny Łódzkiego Domu Kultury.

To nie jedyny przegląd teatrów alternatywnych, który odbędzie się w grudniu w Łodzi. Na 18-19 grudnia zaplanowano Spotkania 2010, których organizatorem jest Fundacja, założona przez osoby przez wiele lat związane z Łódzkimi Spotkaniami Teatralnymi na czele z ich wieloletnim dyrektorem, Marianem Glinkowskim. Po konflikcie z dyrekcją Łódzkiego Domu Kultury założyli oni fundację i organizują swój festiwal.

Podczas Spotkań 2010 wystąpią m.in. Teatr Identyczny z Łodzi, Art. 51 ze Zgierza, Teatr Brama z Goleniowa, poznański Teatr Ósmego Dnia czy gorzowski Teatr Kreatury. Spotkania odbywać się będą m.in. w Teatrze Pinokio, FabryStrefie i Fabryce Sztuki.

Łódzkie Spotkania Teatralne to najstarsza cykliczna impreza kulturalna w Łodzi. Pomysł narodził się na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich w Łodzi w 1963 roku. Pierwsza edycja odbyła się rok później. Do roku 1979 przygotowano 15 edycji, ale zrealizowano tylko 14, bo w 1978 roku gotowy już festiwal z przyczyn politycznych odwołano. Po przerwie w latach 80. spotkania wznowiono w 1992 r.; szacuje się, że dotąd uczestniczyło w nich w sumie ponad 100 tys. widzów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódzkie Spotkania Teatralne 2010
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.