Kraków: wystawa "papieski splendor"

Kraków: wystawa "papieski splendor"
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP / kw

Wykonany z brązu medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X autorstwa wybitnego artysty barokowego Giovanniego Lorenza Berniniego można od wtorku oglądać w krakowskim Europeum - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Medalion pochodzi z kolekcji prywatnej. To pierwszy w Polsce pokaz dzieła Berniniego.

DEON.PL POLECA

"To dzieło wyjątkowe, wyjątkowego artysty. Medalion może wydawać się skromny, ale jest świadectwem kunsztu artysty, umiejętności doskonałej obserwacji i charakterystyki modela" - mówił kurator pokazu, dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej.

Dodał, że dzieło wpisuje się w politykę papiestwa prowadzoną także poprzez sztukę. Wizerunek papieża był wysyłany jako specjalny i osobisty dar dla europejskich władców. Z jednej strony medaliony takie ukazywały majestat papieża, ale były też podkreśleniem znaczenia osoby obdarowywanej, a czasami znakiem przymierza między Stolicą Apostolską a konkretnym władcą. "Można by powiedzieć, że za pośrednictwem tego typu dzieł prowadzony był artystyczny PR" - powiedział Betlej.

Bernini (1598 - 1680) był rzeźbiarzem i architektem, twórcą m.in. kolumnady przed Bazyliką św. Piotra, baldachimu nad grobem św. Piotra czy słynnej grupy rzeźbiarskiej "Ekstaza św. Teresy". Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie.

Medalion Berniniego jest pokazywany w kontekście innych dzieł. Odwiedzający Europeum zobaczą medal wykonany przez Antonia Travaniego na podstawie szkicu Berniniego, wybity w 1674 r. i upamiętniający ofiarowanie papieżowi Klemensowi X sztandarów tureckich zdobytych rok wcześniej w bitwie pod Chocimiem. Został on wypożyczony ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Kolejnym dziełem jest pochodząca z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie płaskorzeźba nieznanego artysty włoskiego przedstawiająca papieża Innocentego XI (następcę Klemensa). Sposób przedstawienia fizjonomii pozwala przypuszczać, że medalion ten pochodzi z warsztatu rzymskiego rzeźbiarza Domenico Guidiego, który współpracował zarówno z Berninim, jak i jego rywalem Alessandro Algardim.

"Tytuł pokazu to zapowiedź wydarzania, które Kraków będzie przeżywał w lipcu w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy kolejny następca św. Piotra ojciec święty Franciszek będzie obecny w naszym mieście" - mówił Betlej.

Pokaz jest też wprowadzeniem do otwieranej 23 czerwca jedynej, oficjalnej wystawy towarzyszącej ŚDM "Maria. Mater Misericordiae", na której zgromadzone zostaną wybitne dzieła ukazujące Wizerunki Marii - Matki Miłosierdzia.

Jesienią w Muzeum Narodowym planowany jest pokaz innego wyjątkowego dzieła - odkrytego podczas konserwacji obrazu przedstawiciela manieryzmu Hansa von Aachen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: wystawa "papieski splendor"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.