Kryminał na 65-lecie teatru w Białymstoku

Kryminał na 65-lecie teatru w Białymstoku
(fot. dramatyczny.pl)
PAP / psd

Spektakl "Pomysł na morderstwo" Edwarda Tylora w reżyserii Jerzego Bończaka będzie głównym elementem obchodów 65-lecia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Premierowe przedstawienia w najbliższy piątek i sobotę - poinformowali w środę twórcy spektaklu na konferencji prasowej.

Dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Dąbrowski powiedział ma nadzieję, że spektakl otwiera cały cykl teatru sensacji, krymiałów, które będą pokazywane na tej scenie. Mówił, że będą to klasyczne kryminały, thrillery, dreszczowce, choć konkretnych tytułów jeszcze nie podał.

Reżyser "Pomysłu na morderstwo" Jerzy Bończak powiedział, że po raz pierwszy reżyseruje kryminał, bo do tej pory przygotowywał zazwyczaj farsy oraz komedie. To dla niego nowe wyzwanie, tym bardziej, że jest przygotowywany w związku z jubileuszem białostockiego teatru.

Sztuka opowiada o dwóch autorach tworzących spółkę, którzy piszą sztuki, kryminały, seriale telewizyjne. Jeden z nich jest specjalistą od pomysłów (Paul Riggs - w tej roli Piotr Dąbrowski), a drugi (Harold Kent - w tej roli Krzysztof Ławniczak) "niezwykle skrupulatnym człowiekiem", który sprawdza i analizuje te pomysły pod względem technicznym. Jeden z nich chce tę "spółkę" rozwiązać, drugi się na to nie godzi, powstaje między nimi konflikt. Riggs podsuwa drugiemu pomysł na morderstwo, a ponieważ nie mogą przyjaźnie się rozstać, jedynym rozwiązaniem okazuje się pozbycie się partnera.

Konflikt rozwiązuje żona jednego z tych bohaterów - Emma Kent, potajemnie kochanka drugiego z nich (w tej roli Anna Korcz). Aktorka powiedziała o swojej postaci, że jest "czarnym charakterem, który bierze udział w tym spisku". Przypomniała, że "Pomysł na morderstwo" to jej druga sztuka w Białymstoku. Przed laty grała w "Makbecie" w reżyserii Jerzego Zelnika.

Jerzy Bończak przypomniał, że tekst Edwarda Tylora był wystawiany 15 lat temu w warszawskim teatrze Kwadrat w reżyserii Marcina Sławińskiego. Bończak grał w tej sztuce jedną z ról. – Po 15 latach postanowiłem do tego spektaklu wrócić w swojej realizacji – mówił.

W ramach obchodów 65-lecia Teatru Dramatycznego w piątek w teatrze zostanie otwarta wystawa zdjęć aktorów tego teatru autorstwa fotografika Konrada Adama Mickiewicza pt. "Dramatyczni". Będą to głównie twarze aktorów w wizerunkach scenicznych, ale i prywatnych.

Będzie też promowana książka "Teatr od kuchni". Jak tłumaczyły Anna Danilewicz i Monika Bania z teatru, to książka kucharska z teatralnymi przepisami funkcjonującymi w teatrze i utrzymanymi w teatralnej konwencji. Znaleźć w niej będzie można np. przepis na bezy malinowe - wpisane w kontekst "Balladyny" czy ruskie pierogi Miszy Zubowa - bohatera monologu pt. "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Misza Zubow grany od wielu lat przez Krzysztofa Ławniczaka to ulubiony bohater białostockiej publiczności. Sztuka nie schodzi z afisza od kilkunastu lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kryminał na 65-lecie teatru w Białymstoku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.