Ławeczka Jana Karskiego

Ławeczka Jana Karskiego
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP/ ad

Ławeczkę Jana Karskiego, kuriera, który w czasie wojny narażał życie, aby informować Zachód o Holokauście, odsłonięto we wtorek w Warszawie przed Muzeum Historii Żydów Polskich. To trzecia w Polsce, a szósta na świecie rzeźba tego typu poświęcona Karskiemu.

W uroczystości odsłonięcia ławeczki Karskiego na skwerze przed MHŻP wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele ambasad, w tym ambasador Izraela Zvi Rav-Ner oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Obecna była także młodzież ze szkół, których patronem jest bohaterski emisariusz.

"Wyrażam przekonanie, że odsłonięta dziś w Warszawie ławeczka Karskiego przysłuży się zachowaniu pamięci o polskim kurierze, emisariuszu, który swą misją wpisał się w najlepsze karty stosunków polsko-żydowskich" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. "Był to akt niebywałej odwagi i determinacji, wynikającej z poczucia obywatelskiego obowiązku wobec współobywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - tłumaczyła prezydent stolicy.

DEON.PL POLECA

Jak przypomniała, po dwukrotnym pobycie w getcie warszawskim, a także przedostaniu się do niemieckiego obozu dla Żydów w Izbicy, jesienią 1942 r. Karski wyruszył w najważniejszą podróż swego życia, wywożąc do Wielkiej Brytanii w formie mikrofilmów dokumenty dotyczące Holokaustu.

"Nasz emisariusz dramatycznie apelował o ratunek dla Żydów mordowanych przez Niemców w gettach i obozach. Przedstawiał w Stanach Zjednoczonych swój raport politykom, hierarchom kościelnym, przedstawicielom mediów i przemysłu filmowego. Niestety ci, którzy go wysłuchali, w większości po prostu nie uwierzyli w informację o Zagładzie Żydów" - wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz.

O szczególnym znaczeniu misji Karskiego na Zachód przekonany jest także Kostro. "To jest bardzo ważne, aby o historii opowiadać nie tylko poprzez daty, ale również przez jednostki, przez losy konkretnych ludzi. Życie Jana Karskiego jest przykładem takiego niezwykłego losu" - podkreślił i ocenił, że "Karski wypełnił swoją misję jako człowiek, jako chrześcijanin i jako Polak" - dając świadectwo miłości bliźnich niezależnie od ich religii i pochodzenia.

Warszawska ławeczka Karskiego, wykonana przez Karola Badynę, jest trzecią - po rzeźbach tego typu w Łodzi i Kielcach - ławeczką poświęconą legendarnemu kurierowi w Polsce. Na świecie znajdują się ponadto trzy inne ławeczki Karskiego: dwie w USA - w Waszyngtonie (na kampusie Uniwersytetu Georgetown, na którym po wojnie wykładał polski kurier) i Nowym Jorku oraz jedna w izraelskim Tel-Awiwie.

Stołeczna ławeczka, jako pierwsza na świecie ławeczka Karskiego, została wyposażona w aparaturę do odtwarzania dźwięku. Po wciśnięciu odpowiedniego guzika można posłuchać wspomnień Karskiego, dotyczących jego losów zarówno przed wojną, jak i w jej trakcie.

"Karski wraca do Warszawy, tu spędził znaczną część okupacji, stąd wyruszył w swoją misję na Zachód (...). Teraz patrzy na nowe muzeum poświęcone historii Żydów polskich. Do końca życia czuł się związany z narodem żydowskim, otrzymał m.in. honorowe obywatelstwo Izraela" - przypomniał w rozmowie z PAP Kostro.

Jak dodał, odsłonięcie ławeczki Karskiego wpisuje się w cykl działań MHP upamiętniających legendarnego emisariusza w związku z przypadającą w 2014 r. 100. rocznicą jego urodzin.

Od 2010 r. muzeum prowadzi program "Jan Karski - niedokończona misja", w ramach którego działa m.in. serwis www.jankarski.org. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny "Jan Karski i jego czasy", a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę "Jan Karski. Bohater ludzkości".

Ponadto MHP zorganizowało wystawę "Jan Karski. Człowiek wolności", prezentowaną do tej pory m.in. w Warszawie i we Wrocławiu oraz - w wersji anglojęzycznej - w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Z okazji wtorkowej uroczystości ekspozycję o polskim kurierze można także obejrzeć przed gmachem MHŻP, w pobliżu nowo odsłoniętej ławeczki Karskiego.

Jan Karski (1914-2000; właśc. Jan Kozielewski) w czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 r. został uhonorowany przez prezydenta USA Baracka Obamę Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ławeczka Jana Karskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.