Literacka zemsta, czyli zabroniony kryminał

Literacka zemsta, czyli zabroniony kryminał
(fot. Eli Juicy Jones / flickr.com)
PAP / wm

Sąd w Neapolu nakazał wycofać ze sprzedaży we Włoszech powieść kryminalną "Cena prawdy", napisaną przez adwokata z Rzymu. Wnioskował o to sekretarz z sądu w Neapolu, który odkrył, że czarny charakter w książce ma jego imię i nazwisko oraz ten sam zawód.

Powód domaga się od autora odszkodowania w wysokości pół miliona euro za straty moralne.

DEON.PL POLECATa zbieżność personaliów i zawodu nie jest przypadkowa. Obaj mężczyźni - autor powieści Giacinto Canzona i sekretarz sądowy Carlo Frezza - znają się z pracy w sądzie w Rzymie. Jak się okazało, zawsze mieli ze sobą na pieńku.

Po kilku latach sekretarz, który podjął nową pracę w Neapolu, znalazł w opublikowanym w czerwcu kryminale swoje imię i nazwisko. Na kartach książki nosi je skorumpowany pracownik sądu, powiązany ze światem przestępczym.

Carlo Frezza złożył pozew przeciwko autorowi. Adwokat sekretarza sądowego argumentuje, że nadanie negatywnej postaci w książce imienia i nazwiska prawdziwej, a do tego znanej sobie osoby należy uznać za niedopuszczalną zemstę.

Proces w tej sprawie rozpocznie się przed sądem w grudniu, w Neapolu, gdzie pracuje sekretarz. Na razie sporna powieść wycofywana jest z półek księgarń w całym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Literacka zemsta, czyli zabroniony kryminał
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.